fot. https://pixabay.com/pl/

To bardzo często podnoszony temat. Wpływ diety na włosy i szerzej na skórę głowy. Wszak za jedną z przyczyn wypadania tych pierwszych podaje się źle skonstruowane i niezdrowe menu. Dlatego warto poznać te 11 produktów.

Jedzenie a stan organizmu ( w tym włosów)

Generalnie to co jemy, wpływa na stan naszego organizmu. To oczywistość. Ale nie zawsze w takim samym nasileniu. U osoby trzydziestoletniej pewny sygnały mogą się nie pojawić. Ale już na przykład u czterdziestolatka jest inaczej.

Natomiast zazwyczaj wygląda to następująco. Jeśli w organizmie zaczyna pojawiać się niedobór konkretnego składnika (mniejsza w tym wypadku o bezpośrednią przyczynę takiego stanu rzeczy), to prędzej czy później da on nam o tym znać. Jednym z sygnałów będzie właśnie wypadanie włosów. Dieta powinna opierać się o pewne określone zasady, ale akurat dzisiaj chciałem zwrócić uwagę na konkretne produkty, których należy unikać.

Produkty które mogą szkodzić włosom – lista

Dla pewnego uproszczenia podzieliśmy je na pewne grupy. Jak się zaraz przekonacie, znajdą się też w nich zdrowe produkty. Te również w pewnych ilościach mogą być problematyczne.

​1. Tłusto i słodko

Dziwne złożenie, ale nie o to chodzi. Na początku boczek. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niego swojego menu. Boczek, podobnie jak i inne tłuste rzeczy w nadmiernych ilościach, to nie jest dobry pomysł. Zresztą nikogo chyba nie trzeba przekonywać jak to się może skończyć dla naszego organizmu. Może on wzmagać produkcję sebum, a to źle wróży włosom. Słodycze to kolejny produkt, którego należy unikać. Zbyt duża ilość cukru również powoduje nadmiar wydzielania sebum. A efektem tego jest nie tylko trądzik, ale spory problem dla fryzury. Może bowiem dochodzić do jej przetłuszczenia.

​2. Za zdrowo też niedobrze

W kontekście zdrowej diety często wymienia się marchewkę, jako dobre źródło witaminy A. Musicie jednak uważać. Nadmiar tej ostatniej może (nie musi) skutkować wypadaniem włosów. Uważajcie więc z marchewkami, ale innym zdrowym jedzeniem – pełnoziarnistymi produktami zbożowymi. W tym wypadku bardziej chodzi o to, że dają onewęglowodany złożone. Ważny składnik, ale nie może być tak, że zaniedbamy przez to inne, w tym ważne dla włosów białko.

3. ​Gotowce i fast food

Lubicie frytki? Chyba każdy je lubi. Niestety w nadmiernych ilościach szkodzą one włosom. Przede wszystkim jest to efekt tłuszczu, który jest obecny przy ich obróbce termicznej. W dużych ilościach musimy frytek unikać. Wszelkiego rodzaju „gotowce”, również są niewskazane. Zwykle pełne substancji, które nasz organizm traktuje jako toksyny. Słyszeliście kiedyś o diecie ujemnych kalorii? W największym skrócie zawiera ona produkty, które same mają ich mało, ale kosztują sporo energii, aby je „przetworzyć”. To dobre przy odchudzaniu, ale nie dla włosów. Zbyt dużo takich produktów ujemnych kalorii (to głównie warzywa) i niedożywienie gotowe. Oczywiście z diety, jeśli nie chcecie tracić włosów w nadmiernych ilościach ,zniknąć muszą niezdrowe przekąski. Za przykład posłużą tutaj chipsy. Popcorn w dużych ilościach (zwłaszcza ze sporą dokładką soli i masła) również nie jest wskazany.

4. Produkty i potraw o specyficznej obróbce

Niektórych produktów unikać powinniśmy ze względu na obróbkę, której zostały poddane przez producenta. Zwykle ryż wymienia się jako element zdrowej diety. Problem polega na tym, że ten paczkowany, zwykle „wyzuty” jest z ważnych składników. Czego jeszcze należy unikać? Makaronu zwłaszcza z tłustymi dodatkami. Kuchnia włoska więc rzadko.

Z tego to powodu np. lepiej unikać margaryny do smarowania pieczywa. Na końcu naszej listy są ryby. I znowu w dużych ilościach. Jedzone rozsądnie dostarczają przede wszystkim ważnych składników z minimalnym zagrożeniem toksynami. W przeciwnym przypadku będą one szkodzić, między innymi włosom. Pozytywną stroną ryb są przede wszystkim kwasy tłuszczowe Omega. Są one niezbędne dla funkcjonowania całego naszego organizmu. Chociaż w mniejszym stopniu samym włosów. Ale ryby to też białko. A ten akurat składnik jest ważny dla włosów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here