fot. https://pixabay.com/

Kwestia wpływu diety na zmiany skórne związane z tą dolegliwością, jest wciąż poddawana pod dyskusję Spotkacie się zarówno z opiniami, że kompletnie ta pierwsza nie ma żadnego wpływu. Z drugiej strony bez większego problemu znaleźć można koncepcje wręcz uzależniające nasilenie objawów od tego co jemy. Jak ma wyglądać dieta przy trądziku?

Dieta przy trądziku – co wyeliminować?

Aby odpowiedzieć sobie na tak postawione pytanie, warto poznać przyczyny trądziku. A także to, co może je nasilać. Niektórym z produktów spożywczych przypisuje się takie właściwości. Na pewno z jadłospisu powinny zniknąć produkty wysoko przetworzone. To wszelkiego rodzaju fast food, dania w pięć minut, słone przekąski i słodycze.

Przy trądziku warto również unikać zbyt ostrych dań. Nie jest to regułą, ale zdarza się, że przyprawy o takim charakterze mogą czasowo nasilać występowanie zmian skórnych. Nierzadko też przyczynia się do rozregulowania pracy gruczołów łojowych. To jedna z przyczyn występowania pryszczy.

Co włączyć do diety przy trądziku?

Przygotowaliśmy dla Was zestaw pewnych produktów zawierających dość konkretne witaminy i pierwiastki. Składniki, które mają pośredni lub bezpośredni wpływ na trądzik. Generalnie w diecie w przewadze powinny być zdrowe produkty. Korzyści z takich zmian może być bardzo wiele. To prosty sposób nie tylko na ograniczenie trądziku, ale i odzyskanie smukłej sylwetki, lepszej kondycji i samopoczucia. Organizm dzięki takiej diecie będzie też zdecydowanie lepiej pracował.

Produkty zawierające witaminy z grupy B

Dlaczego akurat one? Z bardzo prostej przyczyny. Witaminy z grupy B, poza tym że mają ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, są dość istotne z punktu widzenia trądziku. Witaminy z grupy B wpływają na stan skóry. Jeśli zacznie nam ich brakować (co tak nawiasem mówiąc wcale nie jest proste do osiągnięcia), to właśnie to będzie pierwszy, widoczny symptom. Odpowiednia ilość witamin z grupy B ma zmniejszać zmiany trądzikowe.

Gdzie te składniki znajdziemy? Wybór mamy całkiem spory. Witaminy z grupy B to między innymi orzechy, rośliny strączkowe (fasola, soja itd.), a także pieczywo pełnoziarniste. Lubicie wątróbkę? Mamy dla Was dobrą informację. W niej też są witaminy z grupy B. Do diety warto też włączyć ziemniaki, drób i jajka. Sporo jak widać.

​Produkty zawierające błonnik

Przydają się między innymi przy odchudzaniu, ale co oczywiste nie o to nam tutaj chodzi. Błonnik usprawnia przemianę materii. To pozwala – poza pomocą przy utracie kilogramów – oczyścić organizm. Zwykle mało o niego dbamy. Toksyny wręcz szaleją w naszym organizmie. Dostarczamy ich przez naszą niezdrową dietę. Produkty wysoko przetworzone (fast food, zupki w proszku itd.) to często jej podstawa. Prędzej czy później organizm da nam znać o tym, że toksyn jest za dużo. Jednym z objawów takiego stanu rzeczy są zmiany skórne. Zwiększa się ich natężenie. Pomyślcie jaki to problem przy trądziku. Gdzie najlepiej szukać błonnika? Przed wszystkim w pełnoziarnistych produktach zbożowych. Warto jeść też sporo warzyw. Nie tylko z powodu błonnika.

​Produkty zawierające witaminę A

O właśnie z tego powodu trzeba jeść warzywa. Szczególną uwagę należy zwrócić na pomarańczowe i czerwone. Dlatego warto między posiłkami podjadać marchewkę i paprykę, jeśli akurat jest na nie sezon. Oczywiście witaminę A znajdziemy też w innych produktach. Na przykład we wspominanej wątróbce.

​Produkty zawierające cynk

To ostatni, ale nie najmniej ważny, składnik. Cynk między innymi odpowiada stan włosów, paznokci i skóry właśnie. Jeśli wystąpi niedobór tego pierwiastka, to może pojawić się problem. Na skórze mogą „zaistnieć” różnego rodzaju wykwity. Tego chcemy uniknąć.

Jakie produkty zawierają cynk? No tutaj może być problem. Jeśli nie lubicie owoców morza (a nie jest to rzadkie), to będziecie musieli wybrać produkty o dużo mniejszej zawartości cynku. Można się zdecydować na rośliny strączkowe, kaszę, drób i jajka. Rozwiązaniem są również ryby morskie. Jednak w ich przypadku nie należy przesadzać z ilością. Można też wybrać pieczywo żytnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here