Dlaczego zabawy w odgrywanie ról są ważne

Zabawa w odgrywanie ról to ważny etap w rozwoju dziecka. Pomaga pobudzać wyobraźnię i kreatywność, dodatkowo jest bardzo istotna ze względu na umiejętności społeczne – w czasie takich zabaw rozwijana jest empatia i współpraca z innymi.

Zabawa w dom to coś więcej niż zwykła zabawa

Rozwijanie umiejętności społecznych to ważny aspekt dojrzewania każdego człowieka. Funkcjonować w społeczeństwie uczymy się już od najwcześniejszych lat – zdobywamy wiedzę na temat tego, jak nasze słowa i czyny wpływają na innych, jakie są ich potrzeby, jak współpracować w grupie. Najwięcej informacji dzieci czerpią z obserwacji dorosłych – a są niebywale wnikliwymi obserwatorami! Mniej więcej w okolicy 2 roku życia zaczynają te informacje wykorzystywać w zabawie. Można zauważyć, jak dziecko karmi łyżeczką misia, „gotuje zupkę” czy „wychodzi do pracy” jak rodzice.

Zabawy w odgrywanie ról są również użytecznym narzędziem pomagającym rodzicom oswoić pewne nie do końca lubiane przez dzieci aktywności, jak np. wizyta u lekarza, szczepienie, daleka podróż samochodem. Zabawa w dom rozwija odpowiedzialność za najbliższe otoczenie – nie tylko bliskich i zwierzęta, ale również porządek.

W co się bawić, czyli zabawy w odgrywanie ról dla najmłodszych

Zabawa w odgrywanie ról na początkowych etapach to głównie naśladowanie obserwowanych każdego dnia czynności, których dokonują dorośli. Dopiero z wiekiem wyobraźnia dziecka prowadzi go w bardziej fantastyczne rejony i pojawiają się zabawy w indian, księżniczki, astronautów czy inne postaci z bajek lub filmów.

Jedną z pierwszych postaci, jakie dziecko „odgrywa” w swoich zabawach, jest opiekun. Małe dziecko dba o swojego misia, okrywa go kołderką, układa do snu, zabawia i karmi. Aspekt podawania jedzenia jest bardzo istotny – gotowanie, jako czynność którą w większości domów wykonuje się codziennie – to jedna z ulubionych czynności do naśladowania przez dzieci. Atrakcyjność zabawy zwiększają miniaturowe kuchnie dla dzieci, wyposażone w małe garnuszki, sztućce. Aby zachować jak najwięcej z realizmu, warto zadbać o drewniane owoce do krojenia – oprócz wspaniałej zabawy umożliwiają naukę manualnych czynności i pierwszych przymiarek do operowania nożem.

Dzieci uwielbiają również naśladować rodziców przy sprzątaniu i majsterkowaniu. Co prawda ich „pomoc” może w tym czasie być odrobinę uciążliwa, jednak warto angażować dziecko do tego typu czynności, aby rozwijało poczucie sprawczości i zdobywało wiedzę, jak prawidłowo wykonywać różne aktywności. Zwolnienie tempa i zmniejszenie oczekiwań względem efektu zazwyczaj pomaga rodzicom w czerpaniu większej radości ze wspólnego porządkowania domu.

Kolejną fascynującą dla dzieci czynnością jest robienie zakupów i ich sprzedawanie. Pomysłowo zaprojektowana kasa sklepowa dla dzieci może posiadać czytnik kart, czytnik kodów kreskowych, wydawać dźwięki „pikania”, a nawet umożliwiać przesuwanie taśmy. W sklepach dostępne są także różnorodne zestawy: kucharza, piekarza, malarza. Wystarczy również odrobinę kreatywności, aby zorganizować zabawę w odgrywanie ról z dostępnych w domu rekwizytów.

Wskazówki dla rodziców – wspólne zabawy w odgrywanie ról

1. Pozwól, aby to dziecko było „reżyserem” zabawy i przydzielało Wam role. W ten sposób maluch rozwija swoją wyobraźnię, ale też uczy się samodzielności.

2. Potraktuj tę formę zabawy jak sposób na wnikliwe poznanie swojego dziecka. Dzięki zabawie w odgrywanie ról jesteś w stanie „zobaczyć z bliska” jego różnorodne obawy, ale też potrzeby czy spostrzeżenia, których maluch nie jest czasem zdolny jeszcze wyrazić słowami.

3. Zadbaj o odpowiednią atmosferę. Bawiąc się z dziećmi nie spieszmy się – lepiej przeznaczyć 30 minut pełnej uwagi dziecku niż dwie godziny zupełnie rozproszonej. Zaangażowana zabawa jest bardziej wartościowa dla Was obojga. W realizacji wszystkich pomysłów na odgrywanie ról pomogą Wam wysokiej jakości, pięknie wykonane zabawki, które będą służyć przez długie lata – w zabawach tego typu wspaniałe jest również to, że dzieci z nich wyrastają bardzo późno. Dlatego raz zakupiony domek dla lalek, kuchnia dziecięca, warsztat do majsterkowania czy sztalugi malarskie z pewnością nie zostaną porzucone w kącie po kilku miesiącach. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here