fot. https://pixabay.com/

Podobnie jak pierwiastki mają istotne zadania do wykonania. Jakie są najbardziej istotne witaminy dla męskiego organizmu? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Jak skonstruować jadłospis dla męskiego organizmu?

Powinny się w nim znaleźć zróżnicowane źródła trzech podstawowych składników. To węglowodany złożone, białka i zdrowe tłuszcze. Pierwsze z wymienionych znajdziecie między innymi w ciemnym pieczywie, makaronie razowym i brązowym ryżu. Warto też postawić na grubo ziarniste kasze. Jeśli chodzi o białko – składnik bardzo ważny dla mężczyzn w kontekście masy mięśniowej (jednym z problemów po czterdziestce jest jej zanikanie) poleca się mięso (drób, ryby) i źródła roślinne. Mamy tutaj na myśli chociażby rośliny strączkowe.

Zdrowe tłuszcze znajdziecie między innymi w rybach morskich i orzechach. Ich dobrym źródłem jest oliwa. Oprócz tych składników koniecznie będzie zadbanie o witaminy istotne dla męskiego organizmu. No i oczywiście pierwiastki.

Witaminy istotne dla męskiego organizmu

​1. Witamina A

I zaczniemy od składnika, który akurat znaleźć można nie tylko w wymienionych wyżej. Bardzo dobrym źródłem jest wątróbka. Witamina ta przede wszystkim pomaga zapobiegać utracie włosów. Warto jednak uważać, by nie przesadzić z jej ilością przyjmowaną w ciągu dnia. Nadmiar witaminy A w organizmie skutkuje między innymi… wypadaniem włosów. I generalnie problemami ze skórą. O składniku tym warto też wspomnieć w kontekście wzroku. Ma ona ogromny wpływ na jego funkcjonowanie. Dość powiedzieć, że przedłużający się niedobór prowadzi do tzw. kurzej ślepoty. No i składnik ten wpływa na męski wygląd.

​2. Witamina C

Podobnie jak kwas askorbinowy. Jest on zaliczany do grupy silnych przeciwutleniaczy. W największym skrócie opóźnia on proces starzenia się skóry. To jednak tylko jedna z możliwości witaminy C. Dla facetów jest ona istotna jeszcze z jednego powodu. Wpływa pozytywnie na płodność. Poprawia jakość i ilość spermy. Witamina C to też wspomaganie układu odpornościowego. Co zresztą również ma pewne przełożenie na płodność. Warto mieć świadomość, że stres ma negatywny wpływ na obecność i przyswajanie tego składnika przez nasz organizm.

​3. Witaminy z grupy B

To cały kompleks bez którego facet się nie obędzie. Tak przy okazji dodamy, że to witaminy w przypadku których łatwo o niedobór. To efekt między innymi nadmiernego spożywania alkoholu. Witaminy z tej grupy wpływają chociażby na stan włosów. Mamy tutaj na myśli m.in. Biotynę.

Witaminy B mają ogromne znaczenie dla funkcjonowania układu nerwowego. W taki sposób działają chociażby tiamina (B1) i kobalamina (B12). Ta ostatnia często wymieniana jest w kontekście depresji. Witamina B4 pozytywnie wpływa na działanie mózgu. A to wciąż nie wszystkie umiejętności składników z tej grupy. Witaminy te mają wpływ na męską płodność. A jeśli chcecie zadbać o swoje serce, to zwróćcie uwagę na pirydyny. To grupa związków chemicznych, które zbiorczo określa się mianem witaminy B6.

4. Witamina E

Ten składnik akurat zdecydowanie częściej jest wymieniany w kontekście diety dla kobiet. Witamina E jest często określana mianem eliksiru młodości. I faktem jest, że znajdziecie ją między innymi w wielu kremach i innych preparatach na poprawę urody. W tym również w produktach o charakterze leczniczym.

Dlaczego witamina E jest tak istotna dla męskiego organizmu? Przede wszystkim wykazano, że ma ona działanie profilaktyczne. Jej odpowiednia ilość w diecie zmniejsza ryzyko raka prostaty. To jednak nie wszystko. Witamina ta pozwala również zapobiegać rozwojowi otyłości. Można powiedzieć, że to jedna z najbardziej charakterystycznych męskich chorób. Witamina E bardzo korzystnie wpływa także na kwestie związane z prawidłowym ciśnieniem tętniczym. Jest jednym z elementów profilaktyki przeciwmiażdżycowej.

Do jej najlepszych źródeł zalicza się orzechy. Wspomnieliśmy o nich już w kontekście zdrowych tłuszczy. Witaminę E znajdziecie także w nasionach słonecznika, dyni, sezamie i migdałach. Na koniec ostrzeżenie. Na witaminę E należy uważać w czasie chemioterapii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here