fot. https://pixabay.com/

To bardzo zróżnicowana pod względem wpływu na organizm grupa składników. Łączy je jedna rzecz. Wszystkie witaminy z grupy B są nam potrzebne. Jakie mają zadania? I gdzie można je znaleźć? Odpowiedź w naszym poradniku.

Czym są witaminy z grupy B?

Jest to grupa dość różnorodnych związków chemicznych, wśród których najbardziej znane są: biotyna (B7), kwas foliowy (B9) i tiamina (B1). Większość witamin z grupy B musi być dostarczana do naszego organizmu „z zewnątrz”. Przez jedzenie lub suplementy diety. To pierwsze rozwiązanie jest oczywiście dużo bardziej smaczne. Jest sporo zdrowych produktów zawierających witaminy z grupy B. Przy okazji są one źródłem innych potrzebnych nam składników.

Najważniejsze witaminy z grupy B

Tiamina (B1)

To składnik bardzo często określany jako witamina optymistów. Jest ona jedną z witamin grupy B bezpośrednio wpływającą na nasze samopoczucie. Tiamina bywa też wymieniana w kontekście skutecznego odchudzania. Właśnie ze względu wpływu na nastrój. Jej niedobór powoduje problemy z koncentracją i nadmierny stres. A to utrudnią zrzucanie zbędnych kilogramów. Do najlepszych źródeł tego składnika zalicza się między innymi otręby, groch i kaszę gryczaną.

Niacyna (B3)

To z kolei witaminy z grupy B wymieniana przede wszystkim w kontekście prawidłowej pracy mózgu. Niedobór tego składnika ma negatywny wpływ na pracę układu nerwowego. Może pojawić się między innymi nadmierna nerwowość, niepokój i bezsenność. Ale to nie wszystko. Niedobór tego składnika powoduje również problemy z pamięcią i koncentracją. A z zupełnie innej strony naszego organizmu – problemy natury skórnej. Niacynę można znaleźć w wątróbce, rybach morskich i nasionach słonecznika.

Biotyna (B7)

Nazywana jest witaminą życia. Jej nazwa pochodzi od greckiego „bios”. Ma ona między innymi ogromny wpływa na stan naszej skóry i jej przydatków (paznokci i włosów). Może przydać się w walce z trądzikiem. To dzięki właściwości regulującej wydzielanie sebum. Nie można też nie wspomnieć o tym, że witamina B7 wpływa w bezpośredni sposób na pracę mózgu. Usprawnia ją dokładniej rzecz biorąc.

Dobrą informacją jest to, że pewne ilości biotyny organizm ludzki potrafi syntetyzować. Niedobór biotyny to sytuacja rzadka, ale możliwa. Jej przyczyną może być na przykład długotrwała terapia antybiotykami. W takiej sytuacji warto uzupełnić biotynę. Do jej źródeł zalicza się między innymi wątróbkę i jajka. Do menu można również włączyć pomidory i marchewkę.

Kwas foliowy (B9)

Najczęściej wymieniany w kontekście par starających się o dziecko. Faktem jest, że kwas foliowy ma niebagatelne znaczenie w czasie ciąży. Jest on powiązany z prawidłowym rozwojem dziecka. Ale to nie wszystko. Kwas foliowy ma również ogromne znaczenie dla produkcji czerwonych krwinek. Odpowiednia ilość tej witaminy z grupy B ma więc nas chronić przed anemią. Kiedy może wystąpić niedobór kwasu foliowego? W sytuacji nadużywania alkoholu. Chociaż tak naprawdę i niewielkie ilości, ale pite regularnie mogą taki niedobór spowodować. Przyczyną braków kwasu foliowego w organizmu mogą być też leki moczopędne. Do najlepszych źródeł tej witaminy zalicza się brokuły, fasolę, warzywa kapustne i pieczywo razowe.

Kobalamina (B12)

Ta witamina z grupy B pojawia się często w tak zwanej medycynie alternatywnej. Skupmy się jednak na tym, jakie ma właściwości. Po pierwsze witamina ta bardzo często pojawia się łączona jest ze stanami depresyjnymi. A dokładniej rzecz biorąc jej niedobór. Kobalamina zapewnia prawidłową pracę układu nerwowego. Podobnie jak opisany wyżej kwas foliowy również chroni nas przed pojawieniem się anemii. Jest wiązana z łagodzeniem chorób oczu.

Niedobór tego składnika może również powodować poważne kłopoty żołądkowe a także ogólne osłabienie organizmu. Co zalicza się najlepszych źródeł kobalaminy? To przede wszystkim owoce morza i ryby. Jeśli jesteście uczuleni na te pierwsze możecie do diety włączyć cebulę, jajka i sery. Witamina B12 jest także obecna w wątróbce (wołowej i cielęcej).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here