łóżeczko dla niemowlaka

Już wkrótce zostaniecie rodzicami! Przed Wami cudowny czas oczekiwania na przyjście na świat Waszego maleństwa. Ale to również moment, w którym czeka Was wiele odpowiedzialnych zadań – w tym przygotowanie wyprawki dla dziecka. Wśród licznych akcesoriów najistotniejszą rolę odgrywa łóżeczko. Od chwili narodzin dziecko będzie spędzać w nim nawet kilkanaście godzin w ciągu doby! Warto zatroszczyć się o to, aby ten mebel nie tylko cieszył oczy rodziców, ale przede wszystkim był bezpieczny i funkcjonalny.

Obecnie na rynku znajduje się wiele propozycji łóżeczek dla dzieci: kołyski, bujaki, łóżeczka turystyczne, wielofunkcyjne czy dostawne. Wybór nie jest prosty, dlatego w kilku krokach przedstawimy Wam, na jakie aspekty koniecznie należy zwrócić uwagę przy wyborze łóżeczka.

Pierwsze łóżko dziecka. Jakie wybrać?

• Łóżeczko dostawne

Od niedawna łóżeczko dostawne to prawdziwy hit, na który coraz częściej i coraz chętniej decydują się młodzi rodzice. Łóżeczko-dostawka to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy w nocy chcą mieć dziecko przy sobie. W czym łóżeczko dostawne jest lepsze od tradycyjnego łóżeczka? Od urodzenia uczy dziecka samodzielnego spania, jednak dzięki bliskości może ono pozostać pod czujnym okiem rodziców. Dodatkowo jest to bezpieczne rozwiązanie w porównaniu do spania z rodzicami w jednym łóżku (które może zagrażać przypadkowemu, niekontrolowanemu przygnieceniu dziecka). Łóżeczko dostawne to także niezastąpiony mebel dla mam karmiących piersią, które mają swoje maleństwo na wyciągnięcie ręki za każdym razem, kiedy się obudzi. Taki rodzaj łóżeczka posiada jeszcze jedną zaletę – dzięki bliskości z rodzicami, dziecko czuje się bezpiecznie i komfortowo, a tym samym śpi spokojniej. A obecność rodziców jest tym, czego maleństwo potrzebuje najbardziej. Decydując się na zakup łóżeczka dostawnego warto zaopatrzyć się w dodatkowy bok łóżeczka, dzięki któremu możemy swobodnie zamieniać łóżeczko dostawne na wolnostojące. Kupując łóżeczko zwróćmy uwagę, czy posiada ono regulację wysokości – im więcej opcji regulacji, tym lepiej – dzięki temu będziemy mieli pewność, że bez problemu dostosuje się ono do łóżka rodziców.

• Kołyska

Kołyska idealnie nadaje się dla maluszków w ich pierwszych miesiącach życia. Doskonale sprawdza się w przypadku dzieci, które uspokaja bujanie. Pomaga również dziecku w zasypianiu. Kołyska – poza tym, że jest bardzo funkcjonalnym meblem – pięknie wygląda, dzięki czemu nada uroku każdemu dziecięcemu pokoikowi. Dodatkowymi atutami kołyski oferowanymi przez niektórych producentów jest wyposażenie kołyski w kółka (również z hamulcami) oraz możliwość blokady bujania.

• Łóżeczko drewniane

Dużym zainteresowaniem cieszą się tradycyjne łóżeczka ze szczebelkami. Ich stabilność daje gwarancję bezpieczeństwa, a jakość wykonania sprawia, że łóżeczko może doskonale posłużyć przez wiele lat. Zasada jest prosta – im mniej elementów dekoracyjnych i zdobień tym lepiej – dzięki temu łóżeczko jest bardziej bezpieczne dla maleństwa. W tym wydaniu najlepiej sprawdzają się łóżeczka drewniane, charakteryzujące się dużą stabilnością i wytrzymałością. Przed zakupem warto sprawdzić, czy łóżeczka posiadają atesty bezpieczeństwa. Łóżeczka pokryte farbą lub lakierem muszą być wykonane z bezpiecznych materiałów, nieszkodliwych dla dziecka. Po nabyciu łóżeczka należy je dokładnie obejrzeć, czy nie ma drzazg ani innych uszkodzeń. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest wykorzystanie w łóżeczku tzw. śrub młotkowych, za pomocą których łóżeczko można bez problemu montować i demontować. Dzięki temu mebelek może posłużyć kolejnym dzieciom. Niektóre modele łóżeczek posiadają wkład z listew sprężynujących – dzięki nim istnieje możliwość regulacji pozycji ciała maluszka, od leżącej aż po siedzącą. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest zwiększona wentylacja materaca.

• Łóżeczko dzielone

Łóżeczko dzielone jest odmianą klasycznego łóżeczka ze szczebelkami. Tak naprawdę to łóżeczko z funkcją 2w1. Najczęściej występuje w rozmiarze 140cmx70cm. Jego niewątpliwą zaletą jest możliwość zdjęcia boków, dzięki czemu funkcjonuje również jako tapczanik dla dziecka. Takie łóżko może posłużyć dziecku nawet przez 7 lat! Przykładowe łóżeczko dzielone obejrzysz tutaj.

• Kosz

Kosze to tradycyjna i designerska forma mebelka dla najmłodszych. Najczęściej kosze wykonane są z plecionej wikliny, od wewnątrz wyścielane materiałem. Bardzo często istnieje możliwość ich mocowania na specjalnym stelażu. Dodatkowym atutem jest jego wyposażenie w kółka.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżeczka?

⦁ Rozmiar łóżeczka

Najczęściej w ofercie pojawiają się łóżeczka w dwóch rozmiarach – 120cmx160cm i 140cmx70cm. Bardzo często łóżeczka o wymiarze 140cmx70cm to tzw. łóżeczka dzielone, co oznacza, że kiedy dziecko podrośnie, mebel można przebudować na tapczanik. Taki mebel spokojnie posłuży nawet do 7. roku życia! Warto zatem zastanowić się nad takim rozwiązaniem.

⦁ Jakość łóżeczka

Zanim zakupimy mebel warto nieco o nim poczytać. Zwróćmy uwagę na to, czy do jego wykonania wykorzystano dobre materiały. Ważne jest, aby łóżeczko nie posiadało kanciastych szczebelków oraz zbędnych elementów, które dziecko mogłoby odłamać. Dodatkową zaletą jest również posiadanie przez łóżeczko atestów bezpieczeństwa, dających nam gwarancję, że produkt, który wybieramy ma naprawdę dobrą jakość. Dobierając łóżeczko lepiej postawić na łóżeczko z drewna niż sklejki – jest ono bardziej stabilne, a tym samym cieszy się lepszą wytrzymałością, przez co może nam posłużyć przez wiele lat.

⦁ Szczebelki

W przypadku szczebelków w łóżeczku należy sprawdzić trzy istotne kwestie. Pierwszą z nich jest odległość między szczebelkami – najlepiej aby wynosiła ona ok. 6 cm; jeżeli jest większa, pojawia się niebezpieczeństwo utknięcia rączki czy nóżki maluszka. Zwróćmy także uwagę na to, czy szczebelki są okrągłe, co również zapobiegnie urazom ciała u dziecka. Ostatnim istotnym elementem jest możliwość wyciągnięcia kilku szczebelków – to bardzo praktyczna zaleta, dzięki której maluszek w późniejszym okresie będzie mógł samodzielnie wychodzić z łóżeczka. Brak takiej opcji może spowodować, że mały podróżnik będzie próbował wydostawać się z łóżeczka górą, co jest bardzo niebezpieczne.

⦁ Materac do łóżeczka

Niektórzy producenci oferują łóżeczka z dopasowanym już wyposażeniem. Wtedy w zestawie zakupić można również materac. Tu istotnym elementem jest jego wkład. Istnieje wiele opcji, m.in. dobrym rozwiązaniem dla maleństwa będzie materac wykonany z pianki poliuretanowej lub z warstwy gryczano-kokosowej. Sprawdźmy, czy materac posiada właściwości hipoalergiczne, atybakteryjne i wentylacyjne. Atutem pokrowca będzie wbudowany zamek, co ułatwi jego zdejmowanie do prania, a tym samym podniesie jego walory higieniczne.

⦁ Regulacja łóżeczka

Bardzo praktyczną zaletą łóżeczka jest jego regulacja. Najlepiej aby była ona trzypoziomowa, dzięki czemu łóżeczko będzie łatwe w obsłudze na każdym etapie rozwoju dziecka (najwyższy stopień regulacji ma zastosowanie kiedy dziecko jest maleńkie i trzeba się nad nim często pochylać, najniższy – kiedy dziecko potrafi już wstawać i chodzić).

⦁ Kolor łóżeczka

To dylemat niejednej mamy. Niezależnie od tego na jaki kolor się zdecydujemy, sprawdźmy, czy farby, przy użyciu których zostało pomalowane łóżeczko są bezpieczne. Dotyczy to również mebelków w naturalnych kolorach, pokrytych wyłącznie lakierem. Ważne jest to, aby produkty spełniały normy europejskie i posiadały niezbędne atesty, dzięki którym nie będą one szkodziły dziecku. Jakie akcesoria do łóżeczka? Poza wspomnianym wcześniej materacem istotnym jest zabezpieczenie materaca. Przysłuży się specjalna cerata lub wodoodporny ochraniacz, który podniesie walory higieniczne materaca i uchroni nas przed jego zamoczeniem. Nie zapomnijmy również o pościeli. Na samym początku najlepiej sprawdzi się rożek, który bezpiecznie otuli maleństwo, kilka miesięcy później doskonale sprawdzi się płaska poduszka i lekka kołderka. Unikajmy zabawek, przytulanek i ciężkich poduszek, którymi maleństwo mogłoby się zadusić. Bezpieczeństo najważniejsze, biorąc to pod uwagę możemy dopasować wyposażenie pokoju dziecka wedle upodobań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here