fot. https://pixabay.com/

Tak naprawdę temat to rozbudowany, wielopłaszczyznowy. Istnieje wiele sposobów, które pozwolą Wam radzić sobie z trądzikiem. Niektóre z nich mogą być oczywiste i znane, inne już nie. Przeglądając sieć można czasem trafić na naprawdę dziwne pomysły i porady dotycząc tego problemu

Czym jest trądzik?

Pierwsze co się nasuwa to: sporym problemem. To fakt, że trądzik i jego objawy (pryszcze nie są jedynym symptomem) mogą mieć negatywny wpływ na wiele aspektów codziennego życia. Podejdziemy jednak do tego tematu od strony naukowej. Trądzik to choroba skóry. Charakterystyczna dla okresu dojrzewania. Natomiast może się ona przydarzyć również później. Bardzo często cierpią na nią kobiety w okolicy 30 roku życia.

Przyczyny trądziku:

  • Zaburzenia hormonalne (te występują nie tylko w okresie dojrzewania)

  • Nieprawidłowa praca gruczołów łojowych

  • Nadmiar toksyn w organizmie

  • Nadmierna ilość produktów przetworzonych w diecie

To najczęstsze powody tej choroby skóry. Pojawia się pytanie: jak sobie radzić z trądzikiem? Czego unikać, by nie doprowadzić do nasilenia zmian skóry. Niektóre z rzeczy mogą początkowo wydawać się dziwne. Ale mają one racjonalne wytłumaczenie.

Czego unikać przy trądziku?

1. Rozmowy przez komórkę

To prawda. Nie wymyśliliśmy tego teraz. Jeśli zmagasz się z trądzikiem to w miarę możliwości lepiej nie rozmawiaj przez komórkę przykładając ją do boku twarzy. Dziwne? Nic bardziej mylnego. Ekran naszego telefonu to siedlisko bakterii. Przy trądziku konieczne jest zachowywanie wszelkich zasad higieny. Oczywiście ciężko będzie się pozbyć wszystkich bakterii ze skóry, ale warto przynajmniej je ograniczyć. Zresztą tę poradę związaną z komórkami można rozbudować. Przy problemu z trądzikiem generalnie warto unikać kontaktu z przedmiotami w przypadku których istnieje spore ryzyko obecności dużych ilości bakterii.

2. Wyciskanie pryszczy

To już nieco bardziej przyziemna, ale równie potrzebna rada. Bardzo często zapominamy o możliwych konsekwencjach (bądź nie mamy ich świadomości). Pryszcze wyciskamy, bo są mało estetyczne i negatywnie wpływają na wygląd. Aspekt ustalmy bardzo ważny.

Konsekwencją wyciskania pryszczy mogą być blizny potrądzikowe. Te są jeszcze mniej estetyczne. Wciąż nie do końca wiadomo jaki jest bezpośredni proces wpływu wyciskania pryszczy na ewentualne pojawienie się blizn potrądzikowych. Mówi się o takim o połączeniu, więc warto mieć to gdzieś „z tyłu głowy”.

3. Pewne produkty w diecie

Kolejna kwestia związana jest z tym co jemy. Tutaj znowu eksperci mają różne zdanie. Z jednej strony pojawiają się koncepcje, że od tego co znajduje się na talerzu może zależeć nasilenie zmian trądzikowych. Po drugiej stronie barykady stoją ci, którzy twierdzą, że nie ma to żadnego znaczenia. Załóżmy jednak przez chwilę, że to na pewno pierwsza koncepcja jest w 100% prawdziwa. Czego należy unikać? Przede wszystkim winą obarcza się mleko i produkty mleczne. Zaostrzenie zmian trądzik ma być związane z dietą w której zbyt dużo jest białka. Tutaj warto też nadmienić, że soi przypisuje się negatywny wpływ na tę przypadłość.

W kontekście diety mówi się również, żeby lepiej unikać wszelkiego rodzaju fast foodów. Niewskazany jest też alkohol i palenie papierosów. Generalnie jadłospis powinien być pełny zdrowych produktów. Muszą się w nim również znaleźć pewne witaminy i pierwiastki.

Jak skutecznie walczyć z trądzikiem?

Jeśli zmagasz się z trądzikiem, to musisz nastawić na pewne wyrzeczenia, ale też konieczne będzie regularna i odpowiednia higiena. Walka z tym problemem, jeśli ma zakończyć się powodzeniem i uniknięciem wspominanych blizn potrądzikowych, winna być kompleksowa. W miarę możliwości i potrzeb obejmować kilka metod (np. preparatów, zabiegów itd.). Oczywiście na pierwszym miejscu zawsze powinno być zdrowie i rozsądek. Bez tego ostatniego skuteczność walki z trądzikiem będzie bardzo dyskusyjna. Niemądre posunięcia mogą dodatkowo prowadzić do pojawienia się innych problemu lub nasileniu zmian skórnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here