fot https://pixabay.com/

Jedną z głównych zasad zdrowego stylu życia jest zmiana jadłospisu. Z menu muszą wylecieć wszelkie szkodliwe rzeczy. Zastąpią je zdrowe produkty. Jedzenie, które nie dość, że jest naprawdę smaczne, to jeszcze ma pozytywny wpływ na organizm.

Zdrowe produkty nie oznaczają dużych wydatków

Utarło się przeświadczenie, ze takie zdrowe produkty, czy szerzej: jedzenie musi być drogie. Chociażby ze względu na dłuższy i bardziej wymagający proces produkcji. W rzeczywistości wcale nie oznacza to dużych wydatków. Zdrowe produkty to nie tylko egzotyczna – z naszego punktu widzenia – żywność. Również pod naszą szerokością geograficzną znajdziemy wiele rzeczy, które warto włączyć do menu.

1. Buraki

Zaczniemy od warzywa, które w ostatnim czasie robi ogromną karierę właśnie w kontekście zdrowych produktów. Buraki stanowiące do tej pory jedynie dodatek do potraw, coraz częściej stają się głównym daniem. Mają one pozytywny wpływ na nasz organizm. Dość powiedzieć, że buraki obniżają poziom cholesterolu, skutecznie wspierają proces detoksykacji. Sok z tego warzywa chroni również serce i układ nerwowy. Dzięki temu można skutecznie rozprawić się ze stresem.

2. Owsianka

Przez pokolenie wychowywane w latach dziewięćdziesiątych danie wręcz znienawidzone. W ciągu ostatnich kilku lat owsianka wyrosła na produkt, który musi być obecny w każdym zdrowym jadłospisie. Nie ma w tym nic dziwnego, bo ma ona sporo ciekawych właściwości.

Owsianka to przede wszystkim spore pokłady białka i błonnika. Ten pierwszy składnik potrzebny między innymi naszej masy mięśniowej. Błonnik wspomaga proces odchudzania, ale tak naprawdę pracę układu pokarmowego. Pozwala też unikać niektórych chorób atakujących ten ostatni.

3. Kiszona kapusta

Jest ona jedynie przykładem szerokiej grupy kiszonek (wspomniane wyżej buraki również można konserwować w taki sposób). Ma wpływ na wiele aspektów funkcjonowania naszego organizmu. Kiszona kapusta świetnie sprawdza się jako element diety mającej oczyścić ten ostatni z toksyn. Jest również pomocna w czasie odchudzania. Przede wszystkim jednak kiszona kapusta ma niebagatelne znaczenie dla układu odpornościowego. Dlatego ten zdrowy produkt poleca się głównie zimą i na początku wiosny.

4. Soczewica

Nie jest tak popularna jak inne rośliny strączkowe, ale warto ją umieścić w menu. Jest ona między innymi bogata w białko. Nie można również nie wspomnieć o obecności potasu. Pierwiastek ten ma niebagatelny wpływ na pracę naszego serca. Soczewica jest również źródłem kwasu foliowego. Niezbędnego dla kobiet w ciąży. Soczewica nie ma też zbyt wielu kalorii. Warto więc ją włączyć do swojego menu.

5. Brokuły

Jedno z tych warzyw, którego zwłaszcza w okresie dziecięcym, staramy się unikać. Faktem jest, że mają one specyficzny smak. A jak twierdzą niektórzy – w zasadzie go nie mają. Odpowiednio przyprawione świetne sprawdzą się jako dodatek zdrowego obiadu. Poza tym brokuły posiadają właściwości istotne dla naszego zdrowia.

Przypisuje się im między innymi działanie przeciwnowotworowe. Ale nie tylko brokuły poleca się także osobom chcącym pozbyć się nadmiernej ilości kilogramów. Warzywo to chroni przed pojawieniem się wrzodów żołądka. Zawiera w sobie żelazo. Jest więc jednym z elementów diety zapobiegającym pojawieniu się anemii. Brokuł przyda się osobom z nadciśnieniem.

6. Kasza jaglana

Kolejny zdrowy produkt chociaż nie jest on zbytnio popularny w Polsce. A to błąd, bo ma bardzo pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Kasza jaglana wyróżnia się między innymi ogromnymi ilościami witamin z grupy B. Dzięki temu wpływa ona między innymi na funkcjonowanie układu nerwowego. To właśnie te witaminy pomagają pozbyć się stresu.

Kasza jaglana nie zawiera glutenu i ma właściwości uczulających. Jest lekkostrawna. To oznacza, że może być składnikiem diety osób, mających „wrażliwy” żołądek. Dzięki kaszy jaglanej można przywrócić równowagę kwasowo – zasadową. Ciekawostką jest to, że to produkt, który pomaga przy przeziębieniu. Dzięki swoim właściwościom przeciwwirusowym. Pozwala pozbyć się kataru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here