Ustalmy, że proces walki z tą dolegliwością, leczenia jej może być długotrwały. Stosować w nim możemy w zasadzie wszystkie (oczywiście dozwolone) chwyty. Pewne znaczenie na przykład dieta. Przyjrzyjmy się jadłospisowi z perspektywy mikro. Przed Wami witaminy pomocne w walce z trądzikiem.
Czym są witaminy?
Czym są witaminy, chyba tłumaczyć nie trzeba. Wszyscy wiemy tyle, że są nam niezbędne do życia Gdybyśmy chcieli podejść do tematu bardziej naukowo, to jest to grupa związków organicznych o różnorodnej budowie. Mogą być dwojakiego pochodzenia: naturalnego i sztucznego. I w zasadzie tyle nam tutaj wystarczy. Skupimy się na witaminach, które mają jakieś znaczenie przy trądziku.
Najważniejsze witaminy przy trądziku
Grupa B
Od niej właśnie zaczniemy. Witaminy z grupy B są generalnie rzecz biorąc bardzo istotne z perspektywy stanu skóry i jej przydatków (a więc włosów i paznokci). Jeśli z jakiegoś powodu pojawi się ich niedobór, to właśnie z ich strony pojawia się pierwsze sygnały. Zmiany skórne wystąpią między innymi przy problemach z B2 i B5. Do niedoborów witamin z tej grupy nie jest łatwo doprowadzić. Tego warto mieć świadomość.
Mowa tutaj o dość radykalnych sytuacjach związanych z zdrowiem. Może to być na przykład związane z odchudzaniem. Nadmiar alkoholu to też przyczyna niedoboru witamin z grupy B. Gdzie znajdziemy ten kompleks? Do diety warto włączyć produkty mleczne, kaszę, drób i niektóre warzywa (np. strączkowe). Na koniec mała uwaga, uważajcie z suplementami diety zawierającymi kompleks B. Nadmiar tych witaminy może zaostrzać zmiany trądzikowe.
Witaminy z tej grupy mają jednak o wiele więcej do zaoferowania. Bardzo często przywołuje się je w kontekście walki ze stresem. Faktem jest, że mają one ogromny wpływ na pracę układu nerwowego. Warto więc unikać sytuacji w której dojdzie do niedoboru witamin z tej grupy.
Witamina F
To w zasadzie mieszanka nienasyconych kwasów tłuszczowych, które tak zbiorczo się określa. Właśnie witamina F bywa stosowana do leczenia chorób skórnych. Ma ona wiele więcej do powiedzenia w naszym organizmie. Nas tutaj oczywiście najbardziej interesuje wspomniany wpływ na skórę. Gdzie ją znajdziemy? Przede wszystkim w olejach roślinnych, tranie, rybach morskich i pestkach słonecznika. Ciekawostką może być to, że dwie łyżki tych ostatnich, to praktycznie cała dzienna dawka witaminy F.
Witamina A
Ona podobnie jak wyżej opisane ma konkretny wpływ na stan skóry. W zasadzie mówimy o beta-karotenie, który następnie zamienia się w retinol. Natomiast można kupić w suplementach obie „wersje”. Warto to jednak skonsultować, zwłaszcza w kwestii retinolu.
Niedobór witaminy A, to prawie pewne zaostrzenie się zmian trądzikowych. Skóra staje się dodatkowo sucha. Zaczynamy tracić w nadmiarze włosy. To oczywiście niejedyne objawy, które się pojawią. Co jeść aby taki niedobór zlikwidować lub w ogóle do niego nie dopuszczać? W tej akurat kwestii mamy na szczęście spory wybór. Dla każdego coś miłego.
Na początek warzywa. Szczególną uwagę zwróćcie na pomarańczowe i czerwone. Oprócz tego do diety włączcie chociażby szpinak. Nie lubicie? Nie ma problemu. Witamina A to też pomidory, ziemniaki i zielony groszek. Jeśli jednak nie przepadacie za warzywami, to też nic się nie dzieje. Witaminę A znajdziecie między innymi w wątróbce, maśle, mleku i jajkach. Jak więc widać wybór jest naprawdę zróżnicowany.
Witamina C
Bez niej ten poradnik nie byłby kompletny. Witamina C to bardzo silny przeciwutleniacz. Jest on wymieniany w kontekście skutecznego odchudzania. Witamina C jest również powiązana ze stanem skóry. Wspomaga jej regenerację. To bardzo istotne w przypadku walki z trądzikiem. Ta ostatnia powinna się odbywać na kilku poziomach. Nie tylko ograniczenie przyczyn trądzik takich jak zaburzenia hormonalne i nieokiełznana praca gruczołów łojowych. Musicie również ratować samą skórę.
Gdzie znajdziecie witaminę C? O jej źródła nie będzie trudno. Występuje ona praktycznie we wszystkich warzywach. Do jej źródeł zalicza się także owoce. I nie mammy na myśli jedynie cytrusów.