fot. https://pixabay.com/

Jej prawidłowe przeprowadzenie ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Skuteczna detoksykacja jest możliwa, trzeba jedynie pamiętać o kilku sprawach. Przydadzą się również poniższe wskazówki.

Czym jest detoksykacja?

W największym skrócie jest to zestaw działań mających na celu usunięcie z organizmu szkodliwych dla niego substancji. W naszym otoczeniu jest ich sporo. A też i sami dostarczamy toksyny do organizmu. To między innymi alkohol i papierosy. W tzw. normalnej sytuacji organizm radzi sobie z tym problemem. Odpowiedzialna jest za to chociażby wątroba. Natomiast z wiekiem i ilością toksyn w organizmie trzeba jej pomagać.

Objawy nadmiaru szkodliwych substancji:

  • Ogólne zmęczenie

  • Częste bóle głowy, występowanie zapalenia zatok

  • Trudności w odchudzaniu

  • Problemy z koncentracją

  • Napady gorąca

  • Apetyt na niezdrowe jedzenie

  • Nieprzyjemny zapach skóry

Skuteczne sposoby na detoksykację

Dobrą informacją jest to, że cały proces można przeprowadzić w domowym zaciszu. Jedną z pierwszych kwestii jaką należy się zająć będzie zmiana pewnych przyzwyczajeń żywieniowych. To właśnie od tego w dużym stopniu będzie zależała skuteczna detoksykacja. Walka z takimi przyzwyczajeniami może być trudna, ale nie niemożliwa.

Dieta detoksykacyjna – czego unikać?

  • Dużej ilości produktów konserwowanych

  • Fast food

  • Dania „w pięć minut”

  • Dużej ilości mięsa

Produkty, które wspomagają detoksykację

Pierwszym i zarazem najczęściej wymienianym są buraki. A dokładniej sok z tego warzywa. Ma on generalnie bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm. Buraki między innymi wspomagają pracę serca. Dzięki nim można również uniknąć anemii. Nas tutaj najbardziej interesuje to, że buraki mają działanie odkwaszające i detoksykujące.

Kolejnym produktem po jaki warto sięgnąć jest kiszona kapusta. Ma ona generalnie pozytywny wpływ na pracę organizmu. Bardzo wspomaga odporność. Na kiszonki warto zwrócić uwagę w czasie odchudzania po ciąży, kiedy to ważne jest dobro dziecka i matki. Kapusta zawiera w sobie mnóstwo siarki i błonnika. Oba te składniki wspomagają pracę wątroby. Narządu – jak zostało wspomniane wyżej – niezwykle istotnego w procesie detoksykacji.

Kasza jaglana to kolejny produkt spożywczy jaki warto włączyć do jadłospisu. Skutecznie wspiera ona nie tylko detoksykację. Jako jedyna z kasz posiada właściwości odkwaszające organizm. Kasza jaglana bardzo pozytywnie wpływa na proces trawienia.

Korzeń selera, a zwłaszcza sok z niego jest często polecanym sposobem na wspomaganie usuwania toksyn z organizmu. Ma on zdecydowanie więcej do zaoferowania. Jest między innymi stosowany jako skuteczny sposób na odchudzanie. Seler pomaga również usuwać z organizmu nadmiar kwasu moczowego. Nadmiar tego ostatniego jest szczególnie szkodliwy dla stanu naszych stawów.

Wymieniając rzeczy, które wspomagają detoksykację nie można zapomnieć o wodzie. Jej odpowiednia ilość w codziennej diecie pozwala pozbyć się z organizmu szkodliwych substancji. Ilość około 1,5 litra powinna wystarczyć. Pamiętajcie, że wody dostarczacie również między innymi jedząc warzywa i owoce.

Zioła wspomagające detoksykację

To przede wszystkim te rośliny, które wykazują działanie moczopędne. Do tej grupy zalicza się między innymi pokrzywę i skrzyp. Obie te rośliny skutecznie wspomagają detoksykację. Chociaż znane są przede wszystkim z pozytywnego wpływ na fryzurę. Są polecane przy nadmiernym wypadaniu włosów. Wspomagają również poprawę stanu skóry.

Zestaw ziół usprawniających detoksykację nie obędzie się bez fiołka trójbarwnego. Roślina ta ma wiele ciekawych zastosowań w medycynie naturalnej. Jest ona między innymi stosowana jako naturalne rozwiązanie w przypadku trądziku. Pomaga również przy egzemie. Roślinę tę poleca się osobom cierpiącym na schorzenia dróg moczowych. A to wciąż nie wszystkie jej właściwości. Fiołek trójbarwny pomaga przy bólach reumatycznych. Stosuje się go między innymi w postaci objawów na miejsca w których te ostatnie się pojawiają. Regularne picie naparu z fiołka pozwoli również obniżyć ciśnienie krwi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here