fot. https://pixabay.com/

Nie tylko po raz pierwszy udając się na daleką wycieczkę można mieć z tym problem. W jaki sposób przygotować się do podróży? Na co trzeba zwrócić uwagę? Jakich formalności trzeba będzie dopełnić? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te pytania.

Przygotowanie do podróży – wiedza to podstawa

Bez niej wymarzony wyjazd może bardzo szybko stać się drogą przez mękę. Niezależnie od tego, czy podróż dostaliście w prezencie na rocznicę ślubu lub urodziny, czy sami decydujecie się na konkretne miejsce.

Wiedza na temat kraju (ale i regionu i miejscowości) do którego się udacie, pozwala między innymi oszczędzić. Od tak prostych spraw jak ceny taksówek, transportu publicznego, pociągów itd. po ceny hoteli, hosteli i prywatnych kwater.

Jeśli wybieracie się do krajów egzotycznych z punktu widzenia naszej szerokości geograficznej, koniecznością jest zdobycie wiedzy na temat możliwych zagrożeń dla zdrowia i życia. W tym konkretnym wypadku również obowiązkowych szczepień, zanim wybierzemy się w podróż do takiego miejsca.

Kolejna sprawa to kwestia wizy. Obecnie obywatele Polski mogą wjechać do 119 krajów bez tego dokumentu. Mowa o sytuacji w której odbywają jedynie niedługi wyjazd w celach turystycznych. Są jednak państwa w których wizja jest wymagana. Tak jest na przykład w Azji. Wizy potrzebna jest aby dostać się między innymi do Chin, Pakistanu, Syrii, Azerbejdżanu i Libanu.

Nie warto skąpić na ubezpieczeniu. Nikomu źle nie życzymy, ale jeśli zdarzy się coś nieprzewidzianego, warto mieć takiego asa w rękawie. Zwłaszcza w przypadku podróży w odległe – z naszego punktu widzenia – rejony świata.

Przygotowanie do podróży – stworzenie listy

Znajdą się na niej wszystkie potrzebne rzeczy. Mamy tutaj na myśli nie dokumenty, karty płatnicze i pieniądze. Ale oczywiście bez nigdzie się nie wybierzecie. Taką listę warto podzielić na kilka części. Jedna z nich zapełniliście przed chwilą. Druga będzie obejmować ubrania. To co zabierzecie jest zależne nie tyle od indywidualnych preferencji, ale przede wszystkim od warunków atmosferycznych z jakimi trzeba się będzie mierzyć. Ważna jest też wielkość bagażu. Zwłaszcza, jeśli nie jest to kilkudniowy wyjazd all inclusivie. Warto przed wyjazdem sprawdzić pogodę.

Kolejna sprawa to kosmetyki. W tym wypadku również warto się skupić na tych najbardziej istotnych. Nie ma sensu zabierać pięciu różnych perfum. Odrębną sprawę stanowią kosmetyki o charakterze leczniczym. Jeśli zmagacie się na przykład z chorobą skórą, to są one niezbędne. Warto zanim wybierzecie się w dany region świata, dowiedzieć się, czy warunki tam panujące mogą mieć wpływ na Wasz problem. Na przykład doprowadzić do jej zaostrzenia.

Ostatnia lista to rzeczy dodatkowe wynikające na przykład z charakteru podróży. Jeśli na przykład prowadzicie vlog podróżniczy znajdą się na niej kamera, telefon, karty pamięci itd.

Podróż w czasie epidemii COVID-19

Trwająca od roku pandemia Koronawirusa mocno „przemeblowała” branżę turystyczną. Znacząco wpłynęła również na samotnych podróżników. Część krajów i regionów jest zamknięta. Aby dostać się do innych potrzebne są testy świadczące, że nie posiadamy Koronawirusa. Teraz – na początku 2021 roku – wygląda to nieco lepiej. Wciąż oczywiście daleko do końca pandemii, ale wiele krajów luzuje w pewnym stopniu obostrzenia i podróżowania z powrotem zaczyna mieć sens. Otwierane są zabytki, miejsca rekreacji, restauracje i puby.

Nie zmieniło się na pewno jedno. Zanim wybierzecie miejsce do którego chcecie udać się w podróż, trzeba sprawdzi informacje dotyczące obowiązujących tam zasad dotyczących ochrony przed Koronawirusem. Warto na pewno odwiedzać stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdują się tam między innymi informacje na temat połączeń lotniczych z Polski do innych krajów (czy są dostępne lub do kiedy zostały zawieszone). Przydatna będzie też wiedza na temat lokalnych obostrzeń. Dzięki temu można uniknąć przykrej i kosztownej wpadki, kiedy okaże się już na miejscu, że w danym kraju obowiązuje w związku z pandemią Koronawirusa godziną policyjna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here