fot. https://pixabay.com/

Podczas zakupu powinniśmy spojrzeć na co najmniej kilka aspektów. Dlatego właśnie pytanie „jak wybrać zegarek” jest tak często zadawane. Na co więc zwrócić szczególna uwagę? Podpowiadamy w poniższym poradniku.

Jak wybrać zegarek – najważniejsze aspekty

Pierwszym i w zasadzie najbardziej istotnym jest osoba dla której wybieramy zegarek. I nie chodzi jedynie o płeć. Kupno zegarka jest jednym z lepszych pomysłów na urodzinowy prezent. Zarówno dla Pań i Panów. W kwestii wyboru trzeba między zastanowić się, czy dany zegarek ma być noszony codzienne, czy jednak osoba, której chcemy go kupić, potrzebuje specjalnego urządzenia. Mamy tutaj na myśli między innymi zegarki wykorzystywane w turystyce górskiej.

Kolejnym istotnym aspektem jest jego wygląd. Czy ma być on bardziej klasyczny i elegancki. A może bardziej lubimy (lub osoba, dla której wybieramy zegarek) nowoczesne rozwiązania? Elegancki męski zegarek na skórzanym pasku jest uznawany jako dodatek podkreślający prestiż. Panie często wybierają modele zdobione. Na przykład drogocennymi kamieniami. Wszystko tak naprawdę sprowadza się do pytania, jakiego zegarka potrzebujemy. Na rynku dostępne są między innymi modele tradycyjne i tzw. nieformalne. W tej ostatniej grupie znajdują się między innymi elektroniczne zegarki sportowe. Bardzo często są one pełne gadżetów. Nie można też nie wspomnieć o modnych obecnie smartwatchach.

Mechanizm zegarka – jak jest wybór

Można zdecydować się na trzy podstawowe rozwiązania. Pierwsze z nich to zegarki kwarcowe. W takim wypadku mechanizm jest układem elektronicznym. Jest on zasilany przez baterię. Zegarki mechaniczne – to te klasyczne. W tym wypadku na mechanizm składa się wiele elementów (można powiedzieć: wzajemnie ze sobą współpracujących). Warto zaznaczyć, że są one mniej precyzyjne niż mechanizm kwarcowy. Taki zegarek musi być nakręcany. Zazwyczaj raz dziennie.

Ostatnie to rozwiązanie to zegarki automatyczne. Posiadają one taki mechanizm jak opisane. Z jedną, ale bardzo ważną różnicą. Sprężyna zegarka jest nakręcana przez ruch wahnika. To oznacza, że użytkownik takiego modelu nie musi martwić się jego regularnym nakręcaniem. Taki zegarek robi to w sposób automatyczny. Model z takim mechanizmem są najpopularniejsze.

Wybór zegarka – paski i bransolety

Te pierwsze wykonuje się przede wszystkim ze skóry naturalnej i ekologicznej. Są również paski z tworzyw sztucznych. Bransolety z kolei są wykonywane z tych samych materiałów co tarcze i koperty zegarków. To między innymi stal szlachetna, tytan i złoto. W tym ostatnim wypadku przy wyborze zegarka należy zwrócić szczególną uwagę na grubość powłoki. Powinna ona wynosić 9-10 μm. Bardzo istotne – zwłaszcza w przypadku bransolety – jest odpowiednie dopasowanie do ręki.

Zegarki dla wyczynowców

To świetny prezent dla chłopaka, który z pasją wspina w się górach albo nurkuje. W obu przypadkach wybór zegarka należy poprzedzić odpowiednim researchem. Wybór modelu outdoorowego nie jest bowiem prosty. Nie chodzi przecież o to, aby był to jedynie gadżet. Taki zegarek przede wszystkim musi spełniać kilka funkcji. Za przykład posłuży model dla osoby chodzącej po górach.

Tak naprawdę każdy zegarek outdoorowy powinien być wodoodporny. Warunki w górach bardzo szybko ulegają zmianie i trzeba być na to przygotowanym. Również w kontekście zegarka. Kolejnym istotnym elementem będzie system antywstrząsowy. Chroni on mechanizm zegarka przed uszkodzeniami w wyniku uderzenia i upadku.

Niezbędnym elementem modelu na górskie wycieczki jest GPS. Ale nie tylko ten system będzie przydatny. Taki zegarek może być wyposażony w barometr. Dzięki temu zostaniemy poinformowani o nagłej nadchodzącej zmianie pogody. To z kolei pozwoli nam ewakuować się wyższych partii gór. Bluetooth, kompas i wysokościomierz to kolejne istotne dodatki do zegarka outdoorowego. I też warto na nie zwrócić uwagę przy wyborze danego modelu.

Bardzo ważnym aspektem takiego zegarka jest przejrzystość odczytu godziny i innych informacji w różnych warunkach pogodowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here