Dzięki niej można nagrać przypadkowe sytuacje, film ze sportowych wyczynów, ale też i imprezę urodzinową i vloga. Jaką kamerę sportową wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę? Na te pytanie odpowiedź znajdziecie poniżej.
Jaką kamerę sportową kupić?
Wbrew temu co by się mogło wydawać, to pytanie kryje w sobie wiele aspektów jakie należy wziąć pod uwagę w czasie wyboru konkretnego modelu. Niewielkie kamery sportowe mogą zaskoczyć ilością rozwiązań i funkcjonalnością. Poszczególne modele różnią się również ceną. Te widełki są naprawdę szerokie. Odpowiedź na pytanie jaką kamerę sportową kupi brzmi: dostosowaną do swoich potrzeb.
Jeśli zamierzacie kręcić swoje rowerowe szaleństwa w górach, warto zastanowić się nad wyborem modelu, który będzie pyłoodporny. Jakość wykonania również będzie miała duże znaczenie.
Jaką rozdzielczość kamery wybrać?
To pierwsze dość istotne pytanie w kontekście parametrów takiego urządzenia. Rozdzielczość kamerki sportowej to jedno. Trzeba jednak też zwrócić uwagę na płynność danego modelu. Parametr ten jest wyrażony w klatkach na sekundę (najczęściej określony jako fps). Im ta płynność wyższa, tym oczywiście lepiej. Przede wszystkim ma to wpływ na jakość nagranych filmów. Oczywiście nagrać daną sytuację można i smartfonem. Jeśli jednak chcecie tworzyć profesjonalny content, lepiej wybrać kamerę.
Wróćmy do rozdzielczości. W tym momencie na rynku dostępne są między innymi kamery sportowe Full HD (1920×1080) i 4K (3840×2160 pikseli).
Model z ekranem dotykowym
To rozwiązanie, które oczywiście nie jest wymagane. Natomiast nowoczesne kamery sportowe posiadają taki dodatek. Jest on niezwykle praktyczny. Nie tylko pozwala „na świeżo” zobaczyć nagrany film, ale również zmieniać ustawienia. Dlatego jeśli do kręcenia na przykład vloga podchodzicie na poważnie, warto rozważyć zakup takiego właśnie modelu.
Stabilizacja obrazu w kamerach sportowych
Kolejny bardzo istotny parametr. Przede wszystkim obecnie nie jest to jeszcze standard, jeśli chodzi o kamery sportowe. Dlatego trzeba przy wyborze modelu, jeśli zależy Wam na tym parametrze, sprawdzić czy go posiada. Natomiast mowa tutaj o kamerach powyżej 1000 złotych.
Większość użytkowników decyduje się na tzw. Gimbal. Jest to uchwyt w którym umieszcza się kamerkę. Jest on stabilizowany w sposób mechaniczny i elektroniczny. To w zasadzie dwa rodzaje tego uchwytu. Mają one swoje zalety i wady. Tańszy rozwiązaniem jest stabilizator mechaniczny. Jest przy okazji bardziej wydajny.
Czas działania baterii
Najczęściej wynosi on godzinę ciągłego nagrywania. Zdarzają się modele w przypadku których ten czas wydłuża się nawet do 120 minut. Natomiast z tym pierwszym rozwiązaniem spotkacie się zdecydowanie częściej.
Przy wyborze kamery sportowej warto zwrócić uwagę na modele zawierające port micro USB. W nowych produktach to już standard. Dzięki temu wejściu można szybko naładować baterię. Nawet przy użyciu gniazdka zapalniczki w samochodzie.
Dodatkowe parametry kamery sportowej
W tym wypadku jest również wiele rzeczy do wyboru. Nowe kamery sportowe posiadają między innymi dodatki w postaci:
-
Timelapse – to możliwość nagrywania filmów poklatkowych
-
Transmisja na żywo
-
Sterowanie głosem
-
Slow Motion – nagrywanie filmów w zwolnionym tempie
-
Mocowanie – dzięki niemu można przytwierdzić taką kamerkę na przykład do kasku
Kupując kamerę sportową dostaniecie akcesorium w postaci obudowy zapewniającej wodoszczelność. Aspekt ważny nie tylko dla osób, które chcą kręcić swoją górską „przejażdżkę” kajakiem. Dla wszystkich fanów outdooru zabezpieczenie poszczególnych urządzeń przed deszczem i rosą jest priorytetem.
Czy kupowanie kamery sportowej na urodziny to dobry pomysł? Jeśli tylko obdarowany będzie wiedział i chciał z niej skorzystać, to jak najbardziej. Warto, jeśli taka osoba chce wykorzystywać ją w sposób bardziej profesjonalny, podpytać kogoś kto zna się na rzeczy, tak aby kupiony model dodatki do niego spełniły swoją funkcję jak najlepiej. Obdarowany na pewno ucieszy się z takiego prezentu.