Ich zakup jest spowodowany chorobą lub zapobieganiem jej nawrotu. W terminie tym mieszczą się również pewne zabiegi. Mogą one być przeprowadzone w SPA. Najlepiej pod okiem doświadczonej osoby.
Czym jest kosmetyka lecznicza?
Samo pojęcia „kosmetyka” wywodzi się z greki i oznacza „upiększam”. I w zasadzie wiele więcej nie trzeba by dodawać. Kosmetyków używamy do pielęgnacji ciała, ochrony przed działaniem czynników zewnętrznych, upiększaniu wyglądu, jak również przeciwdziałaniu starzenia się organizmu.
Z kolei kosmetyka lecznicza skupia się przede wszystkim na zwalczaniu pewnych chorób. Pomaga usuwać ich efekty, jak również objawy. W pewnym stopniu wspomaga proces rehabilitacji i zapobiega nawrotom. W taki sposób można wykorzystać wspomniane zabiegi, albo właśnie kosmetyki o charakterze leczniczym. Zawierającym składniki, które działają na daną chorobę, ale nie są również pozbawione swojego pierwotnego, pielęgnacyjnego charakteru.
Kosmetyki o charakterze leczniczym – podział
Ich rodzajów jest naprawdę dużo. Dotyczy to nie tylko ilości firm produkujących kosmetyki o charakterze leczniczym, ale też przeznaczenia takich produktów. Skupimy się na tych najczęściej wybieranych.
1. Kosmetyki do cery trądzikowej
Zaczniemy od grupy produktów o bardzo dużej popularności. Nie ma w tym nic dziwnego, bo trądzik jest bardzo powszechną dolegliwością. Kojarzy się ją przede wszystkim z okresem dojrzewania, ale wiele osób dorosłych (zwłaszcza kobiet) cierpi na nią również później. W tym wypadku leczniczy charakter takich kosmetyków skupia się między innymi na zapobieganiu pojawiania skutków trądziku, czyli zmian skórnych. Bardzo często poprzez uderzenie w jedną z przyczyn (na przykład nadmiar wydzielanego sebum).
Takie kosmetyki do cery trądzikowej ułatwiają i usprawniają jej pielęgnację. A ta ostatnia bez ich pomocy może się okazać bardzo trudna.
2. Dermokosmetyki
To kolejna grupa produktów o charakterze leczniczym. Warto tutaj zaznaczyć, że powyżej opisane kosmetyki bywają do niej włączane. Dermokosmetyki są przede wszystkim przeznaczone dla osób, mających problemy ze skórą. Pomagają one w terapii na przykład Atopowego Zapalenia Skóry. Bardzo poważnej choroby. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że w żadnym wypadku takie kosmetyki nie zastępują dermatologa. Skupiają się one raczej na tym, aby zmniejszać dolegliwości związane z chorobą. Mają one skład, który nie powoduje nasilenia objawów. I to można powiedzieć, jest ich największą siłą. Dermokosmetyki wykorzystuje się nie tylko przy wspomnianym AZS. Są one polecane na przykład przy łuszczycy.
3. Kosmetyki o charakterze grzybobójczym
To grupa produktów skupiona przede wszystkim na ochronie stóp. To one są najbardziej narażone na działanie grzybów. Jeśli to ostatnie jest rozległe, to bez wizyty u specjalisty się nie obędzie. A kosmetyki nie zastąpią pełnego leczenia. Dodatkowo mogą się okazać nie wystarczającym środkiem. A sama choroba nawróci. W grupie kosmetyków o charakterze grzybobójczym występują różnego rodzaju maści, kremy, lakiery i spray’e. Wybór jest naprawdę spory.
4. Kosmetyki chroniące przed wypadaniem włosów
Podobnie jak w przypadku wyżej opisanej grupy produktów i tutaj wybór jest naprawdę ogromny. Do takich kosmetyków zalicza się szampony, wcierki, odżywki itd. Samo wypadanie włosów nie musi być spowodowane chorobą. Natomiast jest to jedna z możliwych przyczyn. Niech za przykład posłuży nadmierne wypadanie włosów związane z grzybicą skóry głowy. W takim wypadku zwykłe ich mycie i pielęgnacja po prostu nie wystarczy.
Kosmetyki o charakterze leczniczym sprawdzają się nie tylko w przypadku opisanych wyżej problemów zdrowotnych. Nie można nie wspomnieć, że sporo z nich jest hipoalergiczna. Takie produkty poleca się między innymi do pielęgnacji skóry dzieci. Nie tylko w przypadku, gdy „trawi” ją jakąś choroba. Kosmetyki tego typu są bowiem pozbawione między innymi chemicznych konserwantów i substancji mogących wywołać jakieś skórne powikłania.