fot. https://pixabay.com/

Jesteście właśnie na etapie aranżacji swojej sypialni i zastanawiacie się nad wymianą starego łóżka. Zakup materaca to obecnie najpopularniejsze rozwiązania. Zanim go jednak dokonacie, przyda się wiedza na temat parametrów jakie go opisują.

Kupno pierwszego materaca

Wbrew temu co by się mogło wydawać, to dość poważne wyzwanie, ale i wydarzenie. Najczęściej jest ono połączone z aranżacją mieszkania. A więc patrząc szerzej – wprowadzania pewnych zmian w swoim życiu. Poza tym powiedzmy sobie szczerze zakup pierwszego i kolejnego materaca to sprawa bardzo istotna dla snu i regeneracji. Chociażby dlatego, że niedobór tego pierwsze powoduje liczne choroby.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie materaca – parametry

1. Konstrukcja materaca

Zaczniemy od tego aspektu. Konstrukcja decyduje nie tylko o wygodzie korzystania z danego modelu. Ma też znaczenie dla jego wytrzymałości. Obecnie na rynku dostępne są głównie dwa rozwiązania. Pierwszy z nich to materac piankowy. Drugi – kieszeniowy.

Materac piankowy jest przede wszystkim polecane dla osób, które nie ważą powyżej 80 kg. Natomiast są modele tego typu dla tych, którzy przekraczają taką wagę. Materace piankowe przeżywają obecnie „swoje pięć minut”. Są niezwykle popularne. Wybór może paść na piankę lateksową. Ma ona właściwości hipoalergiczne. Hamuje rozwój mikrobów. Drugim rozwiązaniem jest pianka wysokoelastyczna. Ma bardzo dobrą wentylację i dostosowuje się do kształtu ciała. Na rynku są również materace z pianki termoelastycznej. Określa się ją często skrótem VISCO. Taka pianka dopasowuje się do sylwetki pod wpływem ciepła wydzielanego przez ciało.

Drugi rodzaj to wspomniane materace kieszeniowe. W tym wypadku rdzeniem są sprężyny. Każda znajduje się w odrębnej kieszonce wykonanej z materiału. Często tego typu materace posiadają na przykład dodatkowe warstwy. To może być włókno i lateks. Mają one zapewniać dodatkowe funkcje.

Materac tego typu jest odporny i może służyć przez długi czas. Istotna w tym kontekście jest jakość materiałów i samego wykonania. Na to warto zwrócić uwagę przy oglądaniu danego modelu.

2. Twardość materaca

Jest ona wyrażona w postaci litery H i odpowiedniej cyfry. Twardy materac to H4. Miękki – H1. Natomiast najczęściej wybieranym jest model materaca H2. Można go określić jako średnio-miękki. W teorii są pewne wyznaczniki, które na jaką twardość powinny się zdecydować osoby o konkretnej wadze. Ważny aspektem jest też wzrost.

Natomiast prawda jest taka, że wszystko to jest kwestią indywidualną. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę przy zakupie materaca na to w jaki sposób materiał i twardość modelu mogą wpłynąć na kręgosłup. I znowu – teoria wskazuje, że dla tego ostatniego najlepszy będzie twardy model. Materac jednak powinien się dostosować do sylwetki i jednocześnie stanowić dobre „wsparcie” dla ciała.

3. Zdejmowany pokrowiec

Dzięki niemu można utrzymać materac w czystości. Bardzo istotne, aby taki zdejmowany pokrowiec był wykonany z dobrej jakości materiału. Wiele z tego typu produktów ma też dodatkowe funkcje. Jedną z nich są właściwości antybakteryjne. Taką funkcję uzyskuje się przez dodanie do pokrowca jonów srebra. Są też pokrowce w przypadku których zadbano o lepszą wentylację i wyższą jakość snu.

4. Wymiary materaca

Jeśli jesteście „typowego” wzrostu nie będzie problemu. Materace sprzedawane są w kilku standardowych rozmiarach. Pierwszy i podstawowy podział to modele jednoosobowe i dwuosobowe. Wymiary tych mniejszych to między innymi 80×200 centymetrów i 90×200. W przypadku materaca podwójnego te pierwsze zaczynają się od 120 na 200 cm.

Oczywiście można kupić większy materac, nawet jeśli takiego nie potrzebujecie. Zawsze może zdarzyć się wizyta kogoś bliskiego. A przecież na ziemi nie wypada takiej osoby położyć. Optymalne wymiary materaca są oczywiście połączone z naszymi rozmiarami. Natomiast też istnieją pewne wytyczne. Po pierwsze optymalna szerokość dla jednej osoby to 70 centymetrów. Jeśli chodzi o długość, tutaj sytuacja jest dość prosta. Jeśli macie powyżej 180 cm wzrostu, prawdopodobnie – dla własnej wygody – skończy się materacu na wymiar.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here