fot. https://pixabay.com/

To właśnie sposób w „jaki się prowadzimy” ma ogromny wpływ na działanie naszego organizmu. Nie dość, ze stosując zasady zdrowego stylu życia możemy chronić się przed wieloma dolegliwościami, to jeszcze skorzysta na tym nasz wygląd.

Najważniejsza zasada zdrowego stylu życia

To bez wątpienia umiar. Dotyczy on tak naprawdę wszystkiego. Umiar w jedzeniu w powoduje obniżoną szansę na otyłość. Problem, który ma negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Nadmiar kilogramów potrafi również skrócić życie. Chociażby poprzez znaczące obciążenie serca. Umiar w ruchu – chociaż aktywność jest ważna – też można zaliczyć do zasad zdrowego stylu życia. Nie chodzi o jego unikanie, a dostosowanie do swoich możliwości. W aktywności fizycznej nie chodzi przecież o ciągłe kontuzje.

1. Trzymaj prawidłową wagę

To w wielu przypadkach może być trudne. Niektóre choroby (na przykład problemy z tarczycą) mają na to wpływ. Natomiast utrzymanie prawidłowej wagi pozwala między innymi chronić organizm przed wieloma schorzeniami. I mamy tutaj na myśli nie tylko choroby układu krążenia. Nadmiar kilogramów obciąża kości i kręgosłup. Aby utrzymać prawidłową wagę warto wprowadzić do swojego codziennego jadłospisu zdrowe produkty. Być może przyda się też odchudzanie.

2. Odstaw używki

Mamy tutaj na myśli te najbardziej znane, czyli alkohol, papierosy i narkotyki. O tym jak negatywny wpływ mają on nasz organizm nikogo chyba nie trzeba przekonywać. Zatrzymajmy się przy paleniu papierosów. A dokładniej rzecz biorąc jego rzucaniu. Warto mieć świadomość co dzieje w sytuacji, gdy „odstawiamy” papierosy. Oczywiście są negatywne objawy, takie jak rozdrażnienie i podjadanie. Zwykle jednak szybko one mijają. Co do pozytywnych skutków dość powiedzieć, że pojawiają się one już po 24 godzinach. To właśnie po tym czasie rozpoczyna się proces oczyszczania płuc. Ciekawostką jest to, że tycie, które może być wynikiem rzucania palenia jest między innymi skutkiem tego, że… zaczynamy w pełni odczuwać smak i zapach potraw. To jeden ze skutków odstawienia papierosów.

3. Bądź aktywny fizycznie

Żaden zestaw zasad zdrowego stylu życia się bez tego nie obędzie. Jak zostało wspomniane wyżej należy kierować się przede wszystkim umiarem i racjonalnym podejściem do swoich możliwości. Jeśli do tej pory Twoja aktywność polegała na wyjściu do pracy, a potem powrocie na kanapę, to udział w maratonie nie jest wskazany.

Polecamy rozpocząć od czegoś prostego i też nie wymagającego. To może być codzienny – co najmniej przez pół godziny – spacer. Bieganie i wyciągnięcie zakurzonego roweru z piwnicy również dobrze może być świetnym pomysłem. Ciekawym, a przede wszystkim popularnym ostatnio wyborem jest wspinaczka. Przygodę z nią można zacząć od ścianki wspinaczkowej. W większych miastach jest ich zwykle kilka. Niekoniecznie od razu musisz wybrać się w góry i tam wspinać. Jeśli jednak ten sport Cie zainteresuje, to zapewne będzie to kolejnym krokiem.

4. Unikaj nadmiernego opalania

Promienie słoneczne są nam oczywiście potrzebne (chociażby ze względu na pozytywy wpływ na nastrój i ich obecność przy „tworzeniu się” witaminy D. Jednak – główne zasada zdrowego stylu życia – wszystko z umiarem. Zbyt duża i częsta ekspozycja na słońce to przede wszystkim ryzyko wystąpienia pewnych zmian skórnych, również o charakterze nowotworowym. To jedna sprawa. Nadmierna ekspozycja na działanie promieni słonecznych (nawet mimo ochrony przy pomocy kremów i innych preparatów) przyspiesza starzenie się skóry. Należy również unikać zbyt częstych wizyt w solarium.

5. Pozbądź się stresu

Ostatnia, ale wcale nie najmniej istotna zasada zdrowego stylu życia. Nadmierny stres ma negatywny wpływ na wiele aspektów codziennego funkcjonowania. Dość powiedzieć, że może powodować zaburzenia snu, ale i … wzmożone wypadanie włosów. Przedłużający się stres prowadzi także do nadciśnienia i problemów z sercem.

Do jego ograniczenia w dużym stopniu przyczynią się wyżej opisane zasady. W zdrowej diecie na przykład znajdują się witaminy i pierwiastki, które bardzo pozytywnie wpływają na pracę układu nerwowego. W ten sposób pozwolą ograniczyć negatywny wpływ stresu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here