fot. https://pixabay.com/p

To problem natury zdrowotnej o którym głośno mówi się od kilku lat. Otyłość u dzieci przybiera coraz bardziej zatrważające „rozmiary”. Jako rodzice jesteśmy wręcz zobowiązani do walki z tym problemem. Jak się do tego zabrać?

Czym jest otyłość u dzieci?

Na początek warto poznać wroga. Otyłość to choroba z grupy cywilizacyjnych. Rozwój i postęp, który dzieje się na naszych oczach, sprzyja niestety jej rozwoju. Otyłość u dzieci to przewlekła choroba dotykająca całego organizmu. Wynika ona z zaburzenia funkcjonowania tego ostatniego. Charakteryzuje ją nadmierna ilość tkanki tłuszczowej. To z kolei może powodować do wystąpienia pewnych patologicznych zmian w poszczególnych układach organizmu. Co ma dalsze konsekwencje. Za przykład mogą posłużyć tutaj problemy z kręgosłupem. Otyłość u dzieci bardzo często wynika z występowania tego problemu rodziców.

Czynniki sprzyjające otyłości u dzieci:

  • Mała aktywność fizyczna

  • Źle skonstruowany jadłospis

  • Czas spędzany przed ekranem telewizora i komputera

  • Czynniki środowiskowe

  • Problemy z wagą w rodzinie

Jak walczyć z otyłością u dziecka? Dieta

Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę, że proces ten najpewniej będzie musiał objąć również rodziców, a być może i pozostałych członków rodziny. Zacząć należy od zmian w jadłospisie dziecka i swoim. Na pewno trzeba do niego wprowadzić zdrowe produkty. Takie, które pomogą zwalczyć problem, a jednocześnie dostarczają ważnych dla organizmu dziecka składników.

Dieta musi dostarczać białka, węglowodanów złożonych i tłuszczy. Istotną kwestią jest dobór odpowiednich źródeł. Białko powinno być pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. W tym pierwszym wypadku należy postawić przede wszystkim na drób i ryby morskie. Jeśli chodzi o białko pochodzenia roślinnego, to przede wszystkim do jadłospisu trzeba włączyć rośliny strączkowe.

Podstawowym źródłem węglowodanów w diecie dziecka powinno pieczywo pieczywo z pełnego ziarna, brązowy ryż, makarony razowe i kasze (m.in. gryczana). Należy unikać cukrów prostych. Będzie to zapewne najtrudniejszym zadaniem, ale z jadłospisu otyłego dziecka muszą zniknąć słodycze.

Nie należy natomiast menu całkowicie pozbawiać tłuszczu. Oczywiście wszelkiego rodzaju ciężkostrawne potrawy nie powinny się znaleźć w jadłospisu. W menu z kolei mogą się znaleźć zdrowe kwasy tłuszczowe Omega. Jednym z ich źródeł są wspominane już wcześniej morskie ryby. Na pewno do jadłospisu powinno się też dodać oliwę z oliwek i orzechy.

Zmiana stylu życia całej rodziny

Bo właśnie w taki sposób najłatwiej walczyć z otyłością u dziecka. Bardzo często jest tak, że styl życia rodziców wpływa na pociechę. Jeśli my sami nie jesteśmy osobami aktywnymi i większość czasu spędzamy przed ekranem laptopa, to z dużym prawdopodobieństwem dziecko będzie robić w taki sam sposób. Pewnym rozwiązaniem – zwłaszcza teraz w czasie pandemii Koronawirusa – jest siłownia w domu. Skorzystają z niej rodzice i dzieci. Oczywiście w ich przypadku należy zadbać o bezpieczny zestaw ćwiczeń.

Natomiast nie obędzie się bez aktywności fizycznej również poza domem. Im więcej będziemy w taki sposób spędzać czas z dzieckiem, tym łatwiej -w połączeniu z dietą – będzie mu się pozbyć nadmiaru kilogramów. Nic również nie stoi na przeszkodzie, aby zapisać swoją pociechę na jakieś zajęcia sportowe. Warto jednak uwzględnić jego zainteresowania. Zapisanie dziecka na zajęcia, które go nie interesują jest nietrafionym rozwiązaniem.

Otyłość u dziecka może wynikać z kwestii zdrowotnych. W tym wypadku konieczne jest współdziałanie z lekarzem. Taki typ otyłości określa się mianem wtórnej. To około wszystkich przypadków. Nie wynika jak w przypadku pierwotnej z długotrwałego utrzymywania nadmiaru bilansu energetycznego. Prowadzić do niej mogą pewne choroby i leki. W tej pierwszej grupie znajdują się między innymi niedoczynność tarczycy, urazy czaszkowo – mózgowe. To także problemy zdrowotne mające źródło w czynnikach genetycznych. To między innymi Zespół Downa i Achondroplazja. Wśród leków, które mogą wywołać otyłość wtórną znajdują się między innymi preparaty antydepresyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here