Polecany przez wiele osób. Ma wiele ciekawych właściwości Wart swojej (a i tak niewygórowanej) ceny. Przyda się też jeśli zmagacie się z trądzikiem. Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi właściwościami oleju lnianego.
Czym jest olej lniany?
Jak sama nazwa wskazuje jest on pozyskiwany z nasion lnu. Bardzo istotne w tym aspekcie jest to, że tłoczenie przebiega na zimno. Ma on żółtą barwę i bardzo specyficzny smak. Przypomina on nieco orzechowy. Jako ciekawostkę dodamy, ze bardzo często jest on określany olej budwigowy. Nazwa pochodzi od nazwiska doktor zajmującej się wpływem kwasów tłuszczowych Omega na organizm.
Najważniejsze właściwości oleju lnianego
1. Nieocenione źródło kwasów
Takich, które są nam niezbędne. Mamy tutaj na myśli wspominane nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6. Mają one ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Dość powiedzieć, że kwasy te są na przykład niezbędne do prawidłowego rozwoju umysłowego. Dlatego poleca się je między innymi jako istotny element diety kobiety w ciąży. Szczególną uwagę na odpowiednią ilość kwasów tłuszczowych powinny się też znaleźć w jadłospisie ucznia. Przydadzą się one też na studiach zaraz przed sesją.
2. Wspomaga układ pokarmowy
W tym wypadku chodzi między innymi o to, że olej lniany pozwala walczyć z wrzodami żołądka. Poleca się go również na stany zapalne jelit. Kolejna sprawa to przewlekłe zaparcia. Jeśli macie z nimi problem, to olej lniany będzie niezastąpiony. Wykazuje on po prostu pewne działanie przeczyszczające. No i zgaga. Z nią olej też sobie poradzi. W taki sposób działa też siemię lniane. Na pewno zdarzyło się Wam stosować (a być może przygotowała to babcia) te ziarenka na różnego rodzaju dolegliwości.
3. Wpływ na cholesterol
W zasadzie to na frakcje lipidowe. Ale zwyczajowo nazywa się to cholesterolem. W największym skrócie: olej lniany pozwala zmniejszyć ten określany mianem złego. To będzie miało ogromne przełożenie na działanie organizmu. Dość powiedzieć, że w ten sposób można zapobiec wystąpieniu zmian miażdżycowych. Można też uniknąć chorób związanych z podwyższonych cholesterolem. Zresztą to problem, który dotyczy ogromnej liczby ludzi na całym świecie. A jeśli możecie temu zapobiec w swoim przypadku, to dlaczego tego nie zrobić.
4. Olej na skórę
Przede wszystkim chroni wrażliwą cerę. Często popełniane błędne założenie: po co mam nakładać na tłustą skórę z pryszczami jeszcze dodatkowo olej? Po to, żeby paradoksalnie sobie pomóc. Regularne stosowanie pozwala zmniejszyć szansę na wystąpienie zmian skórnych. Olej lniany bardzo dobrze się wchłania. Nawilża skórę. Dzięki obecności witaminy E pozwala też na dłużej zachować młody wygląd skóry:).
Jest on też polecany jako domowy sposób na suchą skórę. Pomaga też przy przesuszeniu fryzury. Zwykle to ostatnie oznacza bardzo poważne problemy ze skórą głowy. Dochodzi do zaburzenia pracy gruczołów łojowych. Jednym z efektów takiej sytuacji jest nieznośne, wręcz bolesne swędzenie skóry. Kolejnym symptomem będzie nadmierne wypadanie włosów.
Na odchudzanie
Tak, również i w tym procesie można go wykorzystać. Po pierwsze to olej zdrowy. Możemy więc nim zastąpić szkodliwe z punktu widzenia naszego organizmu i wagi tłuszcze. To jednak nie wszystko. Olej lniany przyspiesza metabolizm. Dodawany do potraw pozwala szybciej pozbyć się tkanki tłuszczowej (zwłaszcza tej z okolic brzucha). Natomiast nie zalecamy opierania procesu odchudzania wyłącznie na nim. Generalnie wszelkiego rodzaju głodówki i monodiety to droga donikąd. Owszem olej lniany zawiera kwasy tłuszczowe i witaminę E. Nie zastąpi jednak źródeł innych pierwiastków i witamin. Ważnych nie tylko w czasie odchudzania, ale ogólnie dla pracy całego organizmu
Jeśli chodzi o przeciwwskazania, to warto być ostrożnym z stosowaniem oleju w sytuacji, gdy zmagacie z biegunką. Przy problemach z trzustką nie zaleca się korzystania z niego. Generalnie nawet zdrowe rzeczy w nadmiernych ilościach mogą powodować niekontrolowane problemy dla organizmu.