Swędzi i piecze? Jesienią i zimą to bardzo częsty problem. Dla wielu to bardzo poważna dolegliwość z którą walczą przy pomocy profesjonalnych rozwiązań. Są też domowe sposoby na suchą skórę. W wielu przypadkach mogą pomóc.
Dlaczego mam suchą skórę?
Znajomość przyczyny problemu jest niezwykle istotnym elementem procesu ratowania swojej skóry. Jeśli przekroczyliście już trzydziesty rok życia, to właśnie może być przyczyną całej sytuacji. W tym wieku w organizmie człowieka zachodzi wiele zmian. Również na skórze.
Jej nadmierne przesuszenie może być też niestety efektem choroby. Mamy tutaj między innymi na myśli cukrzycę i schorzenia dotykające tarczycę. Są też pewne choroby skóry, które się w taki sposób objawią.
Zimą główną przyczyną jest nadmierne ogrzewanie. W mieszkaniach zwykle mamy bardzo ciepło, a nasze aranżacje nie uwzględniają odpowiedniej wilgotności powietrze. A jeśli to ostatnie jest zbyt suche na efekty nie trzeba będzie długo czekać.
W grupie przyczyn na które mamy bezpośredni wpływ znajdują się dieta i zła pielęgnacja skóry. W przypadku tej pierwszej w zasadzie wszystko jest jasne. Niezdrowe menu pełnego sztucznego i ciężkostrawnego jedzenia odbija się na stanie skóry. Podobnie jak zbyt ostra kuchnia. Dlatego też warto sięgnąć po zdrowe produkty. Tak przy okazji warto wspomnieć, że to co jemy, może mieć też negatywny wpływ na trądzik. Ten ostatni wbrew pozorom nie występuje jedynie w okresie dojrzewania.
Domowe sposoby na suchą skórę
Zanim przejdziemy do opisu konkretnych rozwiązań jeszcze jedna uwaga. Domowe sposoby są bezpieczne i w zasadzie pozbawione skutków ubocznych. Nie oznacza to jednak, że można je stosować bez ograniczeń. Jeśli wystąpi u Was jakaś alergiczna reakcja skórna, powinniście z danego rozwiązania. Sucha skóra to bardzo poważny problem i nie można jej dodatkowo obciążać. Odrębną kwestią jest stosowanie takich sposobów w czasie ciąży. To warto skonsultować z lekarzem.
Olejek jaśminowy
Olejek jaśminowy ma co najmniej kilka właściwości. To olejek, który odpręża, ale przy okazji jest też afrodyzjakiem. Jeśli chodzi o wpływ na urodę to ma on przede wszystkim łagodzić podrażnienia. Wzmacnia też skórę. Dodaje się go do kąpieli. W zasadzie wystarczy kilka kropel. Nadaje się do skóry suchej i zniszczonej.
Owsianka
Stosuje się ją jako naturalny peeling, ale nie w tej sytuacji. Potrzebujecie owsianki i np. czystej ścierki. A jeszcze lepiej rajstopy lub nylonowej skarpety. Kilka łyżek owsianki wsypujecie do nich. Potem wrzućcie taki „pakunek” do kąpieli. Przy okazji rada, jeśli macie problem z suchą skórą, niech to nie będzie zbyt gorąca woda. Co jakiś warto wydobyć nieco „składników” owsianki przez wyciśnięcie.
Mleczko kokosowe
Polecane generalnie na całą skórę, ale przede wszystkim sprawdza się na łokciach i kolanach. Mleczko to jest też polecane jako sposób pielęgnacji włosów. Skupmy się jednak na skórze. Jeśli faktycznie jest ona sucha na łokciach i kolanach wystarczy posmarować mleczkiem. Zostawić na noc. Powtarzać do skutku.
Aloes
To bez wątpienia jeden z bardziej znanych sposobów na problemy z suchą skórą. Tak przy okazji dodamy, że polecany jest też przy trądziku. Aloes przede wszystkim nawilża. Dodatkowo tworzy też swoistego rodzaju warstwę ochronną. Dzięki temu zmniejszycie negatywny wpływ czynników zewnętrznych na skórę (takich jak kurz).
Mleko
Mleko doskonale nadaje się do mycia skóry wrażliwej. Szczególnie gdy jest ona podrażniona. Mleko można dodać do kąpieli. Oczywiście nie chodzi o to, żeby w całej wannie było tylko ono. Wystarczy litr do dwóch mleka. Powtarzać należy aż do skutku.
Woda
Najprostsza i najtańsza rada. Zwróćcie uwagę ile przyjmujecie jej w ciągu dnia. Mamy tutaj na myśli zarówno tę dostarczaną z produktów spożywczych jak i pitą. Warto, żeby było jej około 1,5 litra w ciągu dnia. Wasza skóra potrzebuje nawilżenia również od wewnątrz. Tak na koniec jeszcze dodamy, zwróć uwagę na powietrze w mieszkaniu. A dokładnie na jego nawilżenie. Im bardziej suche powietrze, tym gorzej dla skóry.