fot. https://pixabay.com/

Miejsce w mieszkaniu w którym chcemy odseparować się od codziennych problemów, wypocząć zrelaksować. Aranżacja sypialni nie musi być trudna. Wystarczy pamiętać o paru prostych wskazówkach. Jak również unikać pewnych błędów.

Aranżacja sypialni – po pierwsze plan

I to nie tylko w sytuacji, kiedy cały proces zaczynacie od remontu tego pomieszczenia. Odświeżenie sypialni nie jest przeprowadzane zbyt często. Nie jest to bowiem pomieszczenie użytkowane w zbyt mocny sposób (np. przez narażenie na uszkodzenia mechaniczne). Chyba, że w mieszkaniu są małe dzieci. Wtedy być może remont w sypialni będzie potrzebny częściej

Po co przygotować plan zmiany aranżacji? Przede wszystkim należy w nim zawrzeć projekt wystroju tego pomieszczenia. Po drugie przygotowanie dokładnego planu aranżacji sypialni pozwoli również określić wydatki, jakie przyjdzie ponieść. Podliczyć i zabezpieczyć dodatkowe pieniądze na tak zwane nieprzewidziane wydatki.

Przygotowanie planu wystroju tego pomieszczenia pozwoli też wyłapać pewne błędy, które może zawierać projekt. To może być na przykład nieodpowiednie oświetlenie sypialni lub źle dobrana kolorystyka.

Najważniejsze zasady wystroju sypialni

Pierwsza z nich brzmi – ma być funkcjonalnie i praktycznie. To zresztą zasada dotycząca ogólnie aranżacji mieszkania. To miejsce szczególne. To właśnie w sypialni odpoczywamy, a nasz organizm się regeneruje. Dzięki temu unikniemy problemów zdrowotnych wynikających z niedoboru snu.

Druga zasada – która zresztą ma wpływ na regenerację – brzmi „wybierajcie stonowane kolory”. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę jak działa psychologia kolorów. Wyobraźcie sobie następującą sytuację. Aranżacja sypialni oparty o czerwień i żółty kolor. Ciężko w takim miejscu będzie skupić się na regeneracji i śnie. W dłuższej perspektywie taki wystrój wnętrza sypialni może być sporym obciążeniem.

Urządzanie tego pomieszczenia powinniście zacząć od wyboru i zakupu łóżka. To zresztą temat na elaborat. To właśnie łóżko jest centralnym punktem sypialni. Stąd właśnie od niego rozpoczyna się budowę projektu aranżacji tego pomieszczenia.

Jakie meble wybrać do sypialni?

Zaczniemy do wymiarów sypialni. Idealna wielkość tego pomieszczenia to około 16 metrów kwadratowych. Minimum wygody zapewnia 12m2. Często taka sytuacja – zwłaszcza w starszym budownictwie – jest nie do osiągnięcia. Urządzenie małej sypialni stawia wiele wyzwań. W takim wypadku bez wspominanego planu w ogóle się nie obędzie. Tutaj – dosłownie -liczy się każdy centymetr.

Niezależnie od wielkości sypialni warto rozważyć wybór mebli wykonanych na wymiar. Bez większego problemu można znaleźć i wprowadzić takie rozwiązanie do sypialni. Daje to przede wszystkim możliwość spersonalizowania aranżacji tego pomieszczenia. W ten sam sposób można podejść do wyboru i zakupu łóżka.

Jakie meble powinny się znaleźć w sypialni? Oprócz łóżka przyda się szafka nocna. Niewielki mebel, ale mający bardzo ważne zadania. Szukając szafki nocnej należy szczególną uwagę zwrócić na jej wysokość. Blat tego mebla powinien znaleźć się wyżej niż materac na łóżku. Dzięki temu będzie można bez przeszkód korzystać z szafki nocnej.

Meblem, który również powinien znaleźć się w sypialni jest komoda. Można ją zastąpić innym, mniej przysadzistym meblem. Takie rozwiązanie sprawdzi się w małej sypialni. To mebel w którym znajdzie się miejsce dla kołder, bielizny, ale i często chowa się w nim biżuterię. W małych mieszkaniach komoda spełnia również rolę garderoby. Miejsca w którym chowa się cześć codziennych ubrań.

Wyciszenie sypialni

O tym również trzeba pamiętać przygotowując aranżację sypialni. Jednym z najprostszych sposobów na to jest użycie miękkich materiałów na podłodze ( jak i na ścianach). Mamy tutaj na myśli na przykład gruby dywan. Zapewni oni wyciszenie kroków. A przy okazji może „ubarwić” aranżację sypialni.

„Wyciszeniem” tego miejsca zajmą się również rolety i zasłony. Dzięki nim rano do sypialni nie wedrze się słońce. Mało kto lubi być przez nie budzony. Mają one również na akustykę w sypialni. I w ten – chociaż nie jest to zbyt duży wpływ – wspomogą wyciszenie tej części mieszkania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here