To jeden z najważniejszych aspektów aranżacji wnętrz. Niezależnie od tego czy urządzacie sypialnię czy kuchnię. Oświetlenie w mieszkaniu ma kilka istotnych zadań. Dlatego warto poznać zasady i parametry jakimi się ono charakteryzuje.
Jakie zadania ma oświetlenie w mieszkaniu?
Zacznijmy od tak postawionego pytania. Na początek funkcja praktyczna. Dzięki sztucznemu oświetleniu w mieszkaniu możemy z niego korzystać i poruszać się po nim wieczorem. Z tego wynika również inna funkcja światła. Właśnie wieczorem zapewnia nam ono bezpieczeństwo. Ochroni na przykład przed kontuzją wynikająca z uderzenia się w nogi stołu i krzesło.
Oświetlenie ma też funkcję dekoracyjną. W tym kontekście najczęściej pojawia się aranżacja salonu. Jeśli dysponujecie sporym balkonem, to na nim też często pojawia się lampki o charakterze dekoracyjnym. Oświetlenie pomaga nam również w pracy, a naszym dzieciom w nauce. Pokój ucznia wręcz wymaga uwzględnienia tego aspektu w czasie tworzenia aranżacji.
Najważniejsze parametry oświetlenia
Na początek natężenie światła. Parametr ten wskazuje jak intensywnie jest oświetlona powierzchnia na którą skierowana jest na przykład lampka. Wyrażany jest on w luksach. Jeśli szukacie oświetlania do miejsca w którym będziecie oddawać się lekturze, wystarczy natężenie światła do 500 luksów. W pokoju ucznia przy jego biurku powinno ono wynosić nawet 750 lx.
Kolejnym bardzo ważnym parametrem jest strumień świetlny. Wyrażany jest w lumenach (lm). Dzięki niemu można porównać wydajność żarówek i świetlówek. Inna budowa oznacza w tym wypadku między innymi różnice w potrzebnej energii.
Bardzo ważna jest także temperatura barwowa. Dzięki znajomości tego parametru dobierzemy odpowiednie światło do funkcji pomieszczenia. Za najlepszy przykład posłuży tutaj sypialnia. To miejsce, które kojarzy się nam przede wszystkim z relaksem, spokojem i regeneracją. Jeśli umieścimy w nim lampy o wysokiej temperaturze barwowej uzyskamy pomieszczenie zimne, wręcz szpitalne. Ciężko w takim miejscu o relaks.
Tworząc oświetlenie w mieszkaniu możecie też wziąć pod uwagę parametr określany jako „oddanie barw”. Nie wymaga on zbyt długiego tłumaczenia. Nie w każdym świetle będziemy mogli określić prawidłowe barwy przedmiotów itp. Tak może być przy niektórych typach świetlówek.
Najważniejsze zasady oświetlenia w mieszkaniu
Po pierwsze zapomnijcie tylko o jednym punkcie światła na pomieszczenie. Takie rozwiązanie było stosowane w aranżacjach mieszkań jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Jest ono jednak kompletnie niefunkcjonalne.
Ten aspekt z kolei pokażemy na przykładzie kuchni. To miejsce w którym konieczne jest wyznaczenie pewnych stref. Dzięki temu będzie można z niej korzystać w sposób bezpieczne. To między innymi strefa zapasów i przygotowywania produktów do obróbki termicznej. Poszczególne strefy powinny mieć swoje oświetlenie. Ze szczególnym uwzględnieniem tej ostatniej części. Dzięki temu zyska ona na funkcjonalności, ale przede wszystkim odpowiednio umieszczony punkt świetlny podniesie bezpieczeństwo. A na tym w kuchni powinno nam zależeć najbardziej. Zwłaszcza, że to w tej części mieszkania zdarza się statystycznie najwięcej wypadków.
Kolejnym miejscem na które warto zwrócić uwagę w kontekście planowania oświetlenia w mieszkaniu jest jadalnia. Jeśli jest ona strefą wydzieloną w pokoju dziennym powinno posiadać swoje punkty świetlne. Muszą się znajdować bezpośrednio nad stołem. Skierowane w ten sposób, aby oświetlały płaszczyznę stołu. Twarze osób siedzących wokół powinny pozostawać w lekkim półmroku.
W łazience z kolei oprócz głównego punktu świetlnego muszą znaleźć się również dodatkowe. I nie mamy tutaj na myśli lamp o charakterze dekoracyjnych. Po pierwsze należy oświetlić okolice lustra. W ten sposób ułatwicie sobie korzystanie z niego. Polecanym rozwiązaniem jest też zamontowanie oświetlenia przy kabinie prysznicowej, jeśli takową posiadacie. W znacznym stopniu ułatwia to korzystanie z niej. Podnosi również bezpieczeństwo.