fot. https://pixabay.com/

Jeśli jesteście właśnie przy tworzeniu aranżacji łazienki, to być może myślicie o wymianie tego sprzętu AGD. Zakup pralki powinien być poprzedzony odpowiednim researchem. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Zakup pralki – Rodzaje i funkcje

Zaczniemy od takiej kwestii. Zanim dokonacie zakupu pralki warto wiedzieć z jakimi rodzajami tego sprzętu AGD mamy do czynienia. To będzie odpowiedź na jedno z najważniejszych pytań, jakie musicie sobie zadać. Jakiej pralki i funkcji potrzebujecie.

Pralki dzielą się przede wszystkim na wolnostojące i do zabudowy. Spotkacie się też z modelami, które są ładowane od góry (bardzo chętnie wykorzystywane w aranżacjach małych mieszkań) i z przodu. Pralki różnią się również wymiarami. Wyróżnia się między innymi modele standardowe i super slim.

Warto również wspomnieć o jeszcze jednym podziale. Pralka może być przeznaczone jedynie do pozbycia się brudu z ubrań. Ale są również modele, które jednocześnie spełniają funkcję suszarki. A jeśli jesteśmy przy przy dodatkowych „umiejętnościach” tego sprzętu AGD. Obecnie modele są coraz nowocześnie i posiadają naprawdę różne funkcje. Nie zawsze potrzebne. Dlatego warto dokładniej zapoznać się z danym modelem, zanim dokonacie zakupu pralki. Tym bardziej, że ceny mogą się znacząco różnić.

Najpopularniejsze funkcje pralek:

  • Możliwość ustawienia godziny startu prania

  • Regulacja temperatury prania i tempa wirowania

  • Pranie bez zagnieceń (ułatwia to późniejsze prasowanie)

  • Obsługa jednym guzikiem

  • Zabezpieczenie przed dziećmi

Najważniejsze parametry pralki

Funkcja to jedna sprawa. Musicie również zwrócić szczególną uwagę na parametry pralki. To one będą miały bezpośredni wpływ na między innymi na koszty (rachunki i eksploatacja). Zaczniemy od klasy energetycznej. To parametr charakterystyczny dla wszystkich urządzeń elektrycznych (kuchenki, lodówki). Klasa energetyczna jest wyrażona literami od A do D. W przypadku pierwszej litery pojawiają się dodatkowo plusy. A jest najwyższą klasą energetyczną. D – najniższą. W zasadzie obecnie wybiera się tylko tę pierwszą.

Warto w kontekście zakupu pralki zwrócić też szczególną uwagę na kolejny ważny parametr, czyli zużycie wody, To również koszta, które trzeba będzie ponieść. Zwłaszcza w przypadku wieloosobowej rodziny będzie to ważny parametr. Im niższy poziom pobierania wody w czasie prania, tym lepiej.

Kolejnym związanym z liczbą osób korzystających z pralki jest ładowność bębna. W przypadku zakupu pralki dla jednej osoby nie należy wybierać modelu o zbyt dużej pojemności. Chyba, że założeniem jest rzadkie, ale spore pranie. Natomiast często to sytuacja w której urządza się małą łazienkę w kawalerce. Jednej osobie wystarczy tak naprawdę niewielka pralka. I też jak wspominaliśmy opcją może być model ładowany od góry. Dla jednej osoby spokojnie wystarczy pralka o ładowności bębna do 4 kg. Podobnie w przypadku dwóch ludzi. Większa liczba osób – to model do 7 kilogramów. Taka pralka będzie w tej sytuacji najbardziej odpowiednia.

Istotnym czynnikiem na który nie zawsze zwracamy uwagę jest poziom hałasu. Z racji tego jak bardzo jesteśmy na ten ostatni w codziennym życiu, naprawdę warto zwrócić na to uwagę. Najlepszym rozwiązaniem jest pralka o poziomie hałasu między 50-55 dB(A).

Najczęstsze błędy przy zakupie pralki

Pierwszym jest wybór zbyt taniego modelu. Nierzadko ta niska cena wynika z innej klasy energetycznej niż A. Konsekwencją takiego wyboru będą dodatkowe koszty związane z rachunkami za prąd. A te mogą być naprawdę wysokie.

Kolejnym często popełnianym błędem przy zakupie pralki jest niedostosowanie wymiarów do możliwości łazienki albo kuchni. Tak w tym ostatnim pomieszczeniu również zdarza się montaż tego sprzętu AGD. To częsta sytuacja w niewielkich kawalerkach. Wybór zbyt dużego modelu może w znaczącym stopniu obniżyć funkcjonalność łazienki.

Ostatnim często popełnianym błędem jest zakup pralki z ogromną ilością programów i dodatkowych funkcji. Takich z których nigdy nie skorzystacie. A takie pralki potrafią być bardzo drogie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here