fot. https://pixabay.com/

Stworzenie praktycznego i cieszącego oko wystroju może stanowić spore wyzwanie. Łatwo o błędy. Aranżacja mieszkania wymaga pewnej wiedzy, ale przede wszystkim pewnej wizji. Koncepcji, która pozwolić urządzić mieszkanie.

1. Aranżacja mieszkania – plan to podstawa

I to w przypadku tworzenia wystroju każdego pomieszczenia. Niezależnie od tego, czy będzie to aranżacja sypialni, czy pokoju dziennego. Zakres i ilość zadań do wykonania będzie inna, ale i tak trzeba się do tego przygotować.

Plan aranżacji mieszkania musi obejmować projekt wystroju poszczególnych jego części. Kolejność wykonywanych prac to druga sprawa. W sytuacji w której będziecie musieli najpierw przeprowadzić zakres działań się oczywiście rozszerzy. Sam remont wymaga odrębnego planu. W takim przypadku po pierwsze pozwoli on oszczędzić czas. Po drugie znajomość kolejności prac do wykonania ochroni przed sytuacją w której trzeba na przykład zerwać część płytek, bo zapomnieliśmy o kwestii związanej z odświeżeniem instalacji. Po trzeci dobrze przygotowany plan to brak niespodzianki w postaci nieprzewidzianych kosztów.

W przypadku aranżacji mieszkania nie jesteśmy narażeni na takie wpadki, ale pewien szkic prac pozwoli oszczędzić czas.

2. Planowanie wystroju – magia kolorów

Odpowiednio dobrane potrafią stworzyć klimat w danym pomieszczeniu. Podkreślą także zalety mieszkania. Jeśli źle dobierzemy kolorystkę, może one z kolei uwydatnić wady tego ostatniego. Za przykład posłuży niewielka kawalerka. Jeśli na małym metrażu postawimy na ciemne kolory, przytłoczymy mieszkanie. Można zapomnieć również o komforcie codziennego życia. Warto zapoznać się z terminem psychologia kolorów zanim zabierzemy się do planowania aranżacji mieszkania.

3. Nadmiar stylów wystroju wnętrz szkodzi

Pewnym ułatwieniem w kontekście kolorystyki mieszkania będzie postawienie na konkretny styl aranżacji. Zwykle zawierają oni pewien zestaw barw, którymi można się posługiwać. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ramach danego stylu aranżacji wnętrz pojawiły się inne kolory. Odrębną kwestią w takim wypadku pozostaje jednak spójność wystroju.

Skupmy się teraz na nadmiarze stylów aranżacji w mieszkaniu. Niektóre ze sposobów wystroju wnętrz można ze sobą łączyć. Mają pewne elementy wspólne. Za przykład posłuży styl skandynawski i minimalistyczny. Oba te rozwiązania unikają nadmiaru niepotrzebnych rzeczy w wystroju. Ale już na przykład kuchnia urządzana po skandynawsku, a salon w stylu angielskim kompletnie nie ma racji bytu. Cierpi na tym nie tylko aspekt wizualny, ale przede wszystkim funkcjonalność. A to właśnie ona jest najbardziej istotne w kontekście aranżacji mieszkania.

4. Znajomość 3 najważniejszych zasad aranżacji

Pierwsza została wspomniana wyżej. Mieszkanie musi być zaaranżowane w sposób funkcjonalny. Dotyczy to przede wszystkim kuchni i łazienki. Dwóch miejsc z których korzystamy często. Druga zasada brzmi – aranżacja musi być praktyczna. Łączy się to w dużym stopniu z funkcjonalnością. Na przykład nadmiar dodatków mało ma wspólnego z praktycznym wystrojem wnętrz.

Trzecia zasada to bezpieczeństwo. Planując aranżację mieszkania koniecznie trzeba je wziąć pod uwagę. I to nie tylko jeśli „na pokładzie” są małe dzieci. Trzecia zasada jest szczególnie ważna we wspomnianych wyżej pomieszczeniach. To właśnie w kuchni i łazience zdarza się najwięcej wypadków w mieszkaniu.

5. Zakaz kopiowania katalogów

Brzmi dość rygorystycznie, ale to bardzo praktyczna wskazówka. Aranżacje przygotowanie na potrzeby katalogów meblarskich zwykle mają niewiele wspólnego z funkcjonalnością. Świetnie wyglądają na zdjęciach. I to w zasadzie tyle. Próba ich przeniesienia do własnego mieszkania (zwłaszcza 1 do 1) może skończyć aranżacyjną katastrofą. Wystrój wnętrz powinien oczywiście cieszyć oko, ale przede wszystkim mu się on nadawać do codziennego życia. Należy też uważać z przenoszeniem pewnych rozwiązań aranżacyjnych podpatrzonych u znajomych, czy w innym miejscach. W naszym warunkach mieszkaniowych mogą się one okazać kompletnie niepraktyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here