Skupimy się na kilku płaszczyznach walki z tą dolegliwością. Skuteczne zioła na trądzik powalają radzić sobie z przyczyny ale również i objawami. Często też mają dodatkowe właściwości. Niekoniecznie związane z trądzikiem.
Skuteczne i bezpieczne zioła na trądzik
Często między wykorzystaniem mocy roślin czy to na problemy skórne, czy konkretne dolegliwości a bezpieczeństwem, stawia się znak równości. Owszem, większość takich naturalnych sposobów faktycznie jest bezpieczna i nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Nie zwalnia to jednak nas od ostrożności. W momencie, kiedy pojawiają się jakieś dziwne, czerwone i swędzące plamy lepiej zrezygnować z danej „domowej” metody.
Szczególnie do serca powinny to sobie wziąć kobiety w ciąży lub zaraz po urodzeniu dziecka (w czasie karmienia piersią). W tym wypadku konieczna jest konsultacja z lekarzem. Uczulenie na którąś z roślin (lub znajdujących się w niej składników) również wyklucza stosowanie.
Zioła regulujące sebum
Zioła, które można zastosować w przypadku trądziku w zasadzie dzieli się na trzy, podstawowe grupy. Znajdują się w nich rośliny mające mieć konkretny (oczywiście pomocny) wpływ na trądzik. Pierwsza grupa zajmuje się regulowaniem krążenia krwi i wzmacnianiem naczyń krwionośnych. To ważne nie tylko dla osób zmagających się z trądzikiem. W tej grupie znajdują się między innymi takie rośliny jak ziele serdecznika i kora kasztanowca (dokładniej rzecz biorąc wyciąg z niej). Obie wymienione mają pewną cechę wspólną. Są nią flawonidy. Te ostatnie są niezwykle istotne z punktu widzenia stanu skóry. Warto to zapamiętać.
Rośliny wspomagające usuwanie toksyn
Nadmiar toksyn w organizmie to z dużym prawdopodobieństwem problem dla skóry. Niełatwo pozbyć się wszelkiego rodzaju zmian, które się na niej pojawiają. Zresztą, za dużo toksyn w organizmie, to wysyp różnego rodzaju plam, grudek itd. Nie ułatwia to też walki z trądzikiem. Dlatego druga grupa roślin ma za zadanie detoksykację organizmu. W niej znajdziemy między innymi znaną i często stosowaną na różne dolegliwości pokrzywę. Podobnie jest ze skrzypem polnym. Zresztą ta roślina zwykle współwystępuje z pokrzywą. Najczęściej w preparatach mających ratować nasze włosy.
Zioła na stres
Trzecia z grup nie jest „obowiązkowa”, jeśli chcecie walczyć z trądzikiem, ale warto wziąć ją pod uwagę. Jej obecność tutaj wynika z tego, że często w kontekście zmian skórnych wymienia się wpływ stresu. To można powiedzieć problem XXI wieku. Często nawet zaliczany do tzw. chorób cywilizacyjnych. Narażeni na stres jesteśmy wszyscy, niezależnie tak naprawdę od wieku. Warto więc pamiętać o pewnych roślinach, które mogą pomóc. Na pewno to lepsze rozwiązanie niż zajadanie stresu. To ostatnie może się dla skóry źle skończyć. Bardzo często bowiem dieta w takim okresie jest bardzo niezdrowa. Pełna fast foodu, słodyczy, przekąsek itp. Jedzenia, które może nasilać zmiany skórne. Co oczywiste lepiej postawić na zdrowe produkty.
Wróćmy do ziół. Najbardziej chyba znaną rośliną w kontekście problemów ze stresem jest melisa lekarska. Napar z niej powinien pomóc. W przypadku stresu można też zdecydować się na miętę pieprzowa. Podobnie jak w przypadku melisy po prostu przygotujcie sobie z niej herbatę. W preparatach ziołowych, które są polecane na stres, często pojawia się chmiel. W małych ma on bowiem działanie uspokajające.
Na sam koniec zostawiliśmy zioło , które jest „ponad” opisanymi wyżej grupami. To rumianek. Roślina ta ma bardzo ciekawe właściwości. Chociażby działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Rumianek zresztą polecany jest też przy trądziku różowatym. To dolegliwość, która przytrafia się przede wszystkim kobietom. Objawy zwykle pojawiają się mniej więcej w okolicach trzydziestki. To zdecydowanie inna dolegliwość niż „zwykły” trądzik. Chociaż warto zaznaczyć, że ten ostatni nie pojawia się wyłącznie w okresie dojrzewania. Najczęściej dotyka kobiet. Ale może również wystąpić u mężczyzn w sile wieku. W obu przypadkach – przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa – można stosować zioła.