fot. https://pixabay.com/

Zwykle dolegliwość ta kojarzona jest z burzliwym okresem dojrzewania. To czas zmian hormonalnych, które nie pozostają bez wpływu właśnie na skórę. Takie wahnięcia pojawiają się właśnie w tym czasie. Spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób radzi sobie z trądzikiem w ciąży.

Przyczyny trądziku w ciąży

Zaczniemy oczywiście od powodów takiej sytuacji. W zasadzie już o niej wspomnieliśmy. Chodzi o tzw. burzę hormonów. Zagłębmy się nieco w ten temat. W czasie ciąży dochodzi między innymi do podniesienia progesteronu. Z jednej strony jest on niezwykle istotny. Odpowiada on między innymi za prawidłowy rozwój płodu. Jego wysoki poziom może mieć jednak pewne negatywne skutki. O tym jednak za chwilę, bo najpierw na scenę wchodzą androgeny.

To męskie hormony o budowie sterydowej. Występują one również u kobiet. Mają swoje zadania do wykonania. W czasie ciąży dochodzi do nadwrażliwości na androgeny. Te ostatnie wzmagają wydzielanie sebum. Z kolei progesteron powoduje, że gruczoły łojowe pracują bardziej aktywnie. To w połączeniu z nadmiernymi ilościami sebum, prosta droga do trądziku.

Będzie dochodziło do zatykania się gruczołów łojowych i możliwych zmian skórnych, np. pryszczy, grudek itd. Mogą one występować w różnych miejscach ciała, ale często obejmują np. plecy. Co ważne, trądzik w czasie ciąży jest efektem właśnie zmian hormonalnych, a nie na przykład nieodpowiedniej pielęgnacji skóry.

​Jak sobie radzić z trądzikiem w ciąży?

Sprawa jest jednocześnie prosta i skomplikowana. Zaczniemy od końca. Skomplikowana jest dlatego, że nie można po prostu zastosować pierwszego lepszego preparatu. To jednak czas ciąży, kiedy wiele rzeczy jest niewskazanych, czy wręcz zakazanych. Odpadają praktycznie wszystkie leki, które zwykle stosuje się przy terapii trądzikowej. Unikać należy np. leczenia hormonalnego z zastosowaniem estrogenów. Zabronione są np. leki w składzie których obecna jest tetracyklina.

W zasadzie najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u dermatologa. To tak naprawdę po konsultacji z nim będzie można podjąć interwencję w kwestii trądziku. Można próbować też domowych sposobów. Warto by jednak było i to skonsultować ze specjalistą.

Domowe sposoby na trądzik w ciąży

Jednym z rozwiązań ma być olej kokosowy. Ma on sporo zalet dla kobiet w ciąży i rozwijającego się dziecka. Można też stosować go zewnętrznie, właśnie na trądzik. Kolejnym domowym sposobem jest aleos. Skórę należy przecierać sokiem z tej rośliny. Ma on ogromne znaczenie dla odpowiedniego jej nawilżenia. Wspomaga również regulację pracy gruczołów łojowych.

Przy trądziku w ciąży stosuje się przecieranie skóry olejkiem z drzewa herbacianego i sokiem z cytryny. Pewnym rozwiązaniem są też ziołowe napary. Tutaj zwykle wymienia się rumianek, bratka i pokrzywę. Mają one jednak działanie moczopędne. Dlatego też akurat z tymi sposobami warto uważać.

Warto też zwrócić uwagę na pielęgnację skóry. Sama w sobie nie wywołuje ona zmian trądzikowych, może być pomocna w jego pozbyciu się, a nieprawidłowa zaszkodzić. Kosmetyki używane w tym czasie muszą być pozbawione alkoholu.

Odrębną kwestię stanowi dieta na trądzik. Chociaż warto tutaj zaznaczyć, że jej wpływ na tę skórną dolegliwość wciąż jest poddawany dyskusji. Natomiast pewne kwestie mogą być pomocne dla ogólnego stanu skóry. Jednym z przykładów jest odpowiednie jej nawadnianie. Najlepiej od wewnątrz poprzez po prostu picie niegazowanej wody.

Tworząc jadłospis musicie oczywiście mieć na uwadze również życie potomka. Natomiast zmiany, które w menu powinno zostać wprowadzone, mają również pozytywny wpływ na przyszłą mamę. Również w kontekście poradzenia sobie z trądzikiem.

Jak powinna wyglądać dieta przyszłej mamy:

  • Ograniczenie fast foodów i tak zwanej sztucznej żywności

  • Ograniczenie tłustych i niezdrowych dań

  • Obecność produktów z pełnego przemiału

  • Sporo warzyw i owoców

  • Drób i morskie ryby (te ostatnie zawierają bardzo istotny kwasy tłuszczowe)

  • Witaminy z grupy B (kwas foliowy to absolutne minimum, pozostałe pomagają przy trądziku)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here