fot. https://pixabay.com/

Chociażby dlatego, że sprawdza się jako domowy sposób pielęgnacji skóry. Nie tylko jednak o czym zaraz będziecie mogli się przekonać. Oliwa z oliwek ma sporo ciekawych właściwości. Przydatnych w wielu problemach.

Czym jest oliwa z oliwek?

To po prostu tłuszcz. Pozyskiwany jest on w wyniku tłoczenia owoców z drzew oliwnych Te ostatnie występują przede wszystkim w rejonie Morza Śródziemnego. Dość charakterystycznym elementem oliwy jest jej barwa. A w zasadzie jej zmienność. Może ona przyjmować barwę od jasnozielonej do złocisto żółtej. Charakterystyczny jest również jej zapach.

Najważniejsze właściwości oliwy z oliwek

Dla ułatwienia rozpisaliśmy je w podpunktach, które znajdują się poniżej. Właściwości tego produktu to przede wszystkim efekt bogactwa składników. Oliwa zawiera między innymi zdrowe kwasy tłuszczowe Omega. Są one polecane kobietom w ciąży i po urodzeniu dziecka. Ze względu na to, ze kwasy te wpływają na rozwój i pracę mózgu. W oliwie znajdują się również: żelazo, cynk, miedź, jod, witamina E i fosfor. Nie przedłużając – przed Wami jej właściwości.

​1. Faworytka dietetyków

Bez wątpienia jest bardzo częstym polecanym olejem dla osób, które chcą prowadzić zdrowy tryb życia. A przy okazji pozbyć się paru zbędnych kilogramów. Oliwa z oliwek obniża między innymi poziom tzw. złego cholesterolu (dokładniej chodzi o frakcje lipidowe, ale nie będę się tutaj rozpisywał na ten temat). Na diecie sprawdzi się jako zastępstwo dla tłuszczu pochodzenia zwierzęcego. A tego na diecie należy unikać.

​2. Chroni przed chorobami cywilizacyjnymi

Właśnie z powodu obniżania wspomnianego „złego” cholesterolu. Ma wpływ między innymi na największą obok stresu – przynajmniej tak się obecnie uznaje – chorobę cywilizacyjną, czyli otyłość. Ona z kolei znacząco zwiększa ryzyko chociażby zawału serca. Trzeba też wspomnieć o cukrzycy. Oliwa chroni więc przed nimi. Warto o tym pamiętać.

3. Pozytywnie wpływa na wzrok

A to dzięki obecności witaminy A. Niedobór tej ostatniej to sporo problemów. Jednych z nich jest tzw. kurza ślepota. Określana mianem „zmierzchowej”. Problemem zaczyna być widzenie na przykład w słabo oświetlonym pomieszczeniu. Warto wiedzieć, że nieleczona może prowadzić do poważnych problemów. Do tego sama kurza ślepota bywa objawem dystrofii siatkówki.

​4. Oliwa na trądzik

Dokładnie rzecz biorąc poleca się ją sposób na zapobieganie bliznom. Przede wszystkim zawiera w sobie witaminy mające pozytywny wpływ na skórę. Wspomagają one też gojenie wspomnianych blizn. Oliwa to także działanie nawilżające. Przypisuje się jej właściwości przeciwbakteryjne. Dzięki temu można ją stosować jako domowy sposób na trądzik. Chociaż pomoże jedynie na objawy tej dolegliwości. Oliwa można po prostu wcierać w skórę. Może być też składnikiem naturalnego peelingu. Ten ostatni przygotowuje się z połączenia płatków owsianych i właśnie oliwy. To doskonałe rozwiązanie pozwalające regularnie złuszczać naskórek.

​Dobre rozwiązanie na włosy

Stosowana do ich pielęgnacji, a także jako domowy sposób wspomagający porost fryzury. To dzięki obecności przeciwutleniaczy, w tym pewnych witamin. Oliwa to właściwości regenerujące i jak wspominałem nawilżające. To pomaga skórze głowy, a w dłuższej perspektywie również włosom. Oliwę bardzo często stosuje się jako jeden ze składników maseczek na te ostatnie. Można ją na przykład łączyć z żółtkiem jajka. Jeśli oliwa ma przynieść efekty trzeba ją stosować w sposób regularny.

Oliwa może być też używana do olejowania skóry głowy. Natomiast warto zaznaczyć, że nie jest ona najlepszym produktem do tego procesu. W tym kontekście wymienia się przede wszystkim olej rycynowy, arganowy, z pestek winogron i masło shea.

Wracając na koniec do naszej bohaterki bez wątpienia można ją zaliczyć do zdrowych produktów. Takich, których obecność w codziennym jadłospisie jest niezbędna. W tym wypadku nie tylko przez właściwości. Oliwa z oliwek używana w kuchni pozwala wydobyć i podkreślić walory smakowe i zapachowe innych produktów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here