fot. https://pixabay.com/

W tym wypadku trzeba się będzie się kierować innymi zasadami niż w przypadku aranżacji pokoju dla niemowlaka. Dziecko, które rozpoczyna swoją edukacyjna ścieżkę ma nowe potrzeby. Jak urządzić pokój dla dziecka? Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę.

Jak urządzić pokój dla ucznia – co jest najważniejsze?

Do tej pory miejsce w którym nasza pociecha spędzała swój czas skupiało się przede wszystkim na zabawie i śnie. To były podstawowe części aranżacji jego pokoju. W momencie, gdy dziecko idzie do szkoły wystrój powinien ulec zmianie. Warto tutaj zaznaczyć, że takie działania można wprowadzić już wcześniej. W pewnym sensie przygotować dziecko do zmian jakie zajdą w jego życiu i pokoju. Można to zrobić w okresie przedszkolnym (u sześciolatków).

Co jest najważniejsze w aranżacji pokoju dla ucznia? Przede wszystkim wytyczenie pewnych granic i stref. Wyraźne wskazanie, która część pokoju będzie przeznaczona do nauki, a która do zabawy i snu.

Aranżacja pokoju ucznia – biurko i krzesło

To ich obecność można uznać za największą zmianę w wystroju. Ich zakup musi być poprzedzony odpowiednim researchem. Tak biurko, jak i krzesło muszą przede wszystkim spełniać pewne wymogi. Muszą one być przede wszystkim dostosowane do dziecka. W przypadku biurka najczęściej polecanym rozwiązaniem jest zakup modelu z regulowanym (w kontekście wysokości) blatem. Nie dość, że pozwoli je dostosować do wspomnianych wymogów, to dodatkowo będzie rosło z naszą pociechą. Nie trzeba będzie co chwilę kupować nowego mebla.

Kolejna kwestia to zakup krzesła. W tym wypadku po pierwsze bierzemy pod uwagę zdrowie dziecka. Krzesło powinno być dostosowane do jego wzrostu (lub mieć możliwość regulacji). Niewskazana jest sytuacja w której w czasie nauki nogi dziecka nie będą mogły spocząć na podłodze. Konieczne mebel ten musi mieć też dobre podpórki pod ręce. Krzesło nie może też negatywnie „wpływać” na kręgosłup ucznia.

Rozmieszczenie mebli w pokoju ucznia

W tym aspekcie również zajdą pewne zmiany. Przede wszystkim pojawia się wspomniane biurko. Gdzie najlepiej je postawić? Po pierwsze w miejscu z szerokim dostępem do naturalnego światła. W przypadku dziecka praworęcznego od lewej strony. Światło nie powinno od przodu. To męczy wzrok, ale też utrudnia skupienie się na nauce. Poleca się również, aby biurko było ustawione w pewnym oddaleniu od drzwi wejściowych do pokoju.

Kolejny istotny mebel przy urządzaniu pokoju dla ucznia to łóżko. Co prawda to nie jest aranżacja sypialni, ale pewne zasady z tego pomieszczenia warto przenieść. Jedna z nich brzmi unikamy ustawiania łóżka bezpośrednio przy drzwiach. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być miejsce narożne. To pozwoli „wyciszyć” różnego rodzaju bodźce i dziecko będzie się mogło wysypiać.

Pozostałe meble w pokoju ucznia ustawiamy w wolnych miejscach. Natomiast aranżując to pomieszczenie musimy mieć przede wszystkim na uwadze funkcjonalność. Wygląd schodzi na dalszy plan.

Jak pomalować pokój ucznia?

Nasza pociecha dorasta i dotychczasowy aranż ścian może być już nieodpowiedni. Pojawia się więc pytanie w jaki sposób pomalować pokój ucznia? Jeśli nieobce jest Wam pojęcie „psychologia kolorów”, to wiecie, że nie każdy kolor ścian sprawdzi się w tym miejscu. Za idealny przykład posłuży żółty. To kolor energiczny i zdawać by się mogło, że zachęci ucznia do nauki. Jednak namiar tego żółtego może bardzo skutecznie odwrócić uwagę dziecka.

Jeśli nasza pociecha jest z natury energiczna, to dobrym pomysłem będzie wybór szarości i odcieni niebieskiego. Ten ostatni kolor ma bardzo pozytywny wpływ na kreatywność. Kojarzony jest również z samodzielnością. W pokoju mogą się też pojawić motywy w zieleniach. Przede wszystkim mają one relaksujący wpływ. Obniżają poziom stresu. Dodatkowo zwiększają poczucie bezpieczeństwa.

Zastanawiając się nad wyborem kolorystyki do pokoju ucznia, warto zainteresować się jego opinią. Dziecko w tym wieku jest w stanie wskazać jakie kolory lubi. I to może być wskazówką przy urządzaniu pokoju dla ucznia. Miejsca w którym nasza pociecha ma się czuć dobrze i jednocześnie się rozwijać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here