fot. https://pixabay.com/

Obecnie dużo chętniej wybieramy domowe siłownie – wciąż trwa pandemia Koronawirusa – ale w najbliższym czasie wrócimy do klubu fitness. Warto już teraz odpowiedzieć sobie na pytanie. Których z nich będzie dla nas najlepszy? I na co zwrócić szczególną uwagę.

Klub fitness – czy to dla mnie?

To pierwsze pytanie jakie zapewne się pojawi. Klub fitness jest w zasadzie dla każdego. W tym pytaniu kryje się zwykle kwestia pewnego wstydu i też problemów z podołaniem danym ćwiczeniom. Ale tak naprawdę nie ma się czym przejmować. W klubach tego typu pojawiają się ludzie na różnym poziomie zaawansowania i wyglądzie. Są tacy, którzy po prostu poćwiczyć i osoby starające się odchudzić.

Jeśli zależy Wam na kondycji i oczywiście smukłej sylwetce to klub fitness będzie świetnym rozwiązaniem. Obecnie wybór jest naprawdę ogromny i może przytłoczyć. Czym więc kierować się przy wyborze?

Jak wybrać idealny klub fitness

1. Lokalizacja

Wbrew pozorom ma ona ogromne znaczenie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać klub znajdujący się na drugim końcu miasta. Zwłaszcza, jeśli jest naprawdę dobry. Ale z doświadczenia wiadomo, że im bliżej mieszkania znajduje się takie miejsce, tym większa mobilizacja do korzystania z niego. A regularność w przypadku aktywności fizycznej jest niezbędna. Dlatego wybierając klub fitness, skupcie się przede wszystkim na tych znajdujących się w pobliżu miejsca zamieszkania.

2. Trener

Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z regularnym ruchem, przyda się jego pomoc. Dlatego szukając klubu fitness i przeglądając dostępne oferty zwróćcie uwagę na te posiadające instruktorów. Pod okiem wykwalifikowanych trenerów zdecydowanie będzie budować muskulaturę lub pozbywać się nadmiaru kilogramów. Nie tylko podpowiedzą jak ćwiczyć. Razem z Wami stworzą też plan treningowy. Dzięki instruktorowi zmniejszycie też ryzyko kontuzji. Chociażby poprzez wybór ćwiczeń, który nie przewyższą Waszych możliwości.

3. Wyposażenie klubu fitness

Im bardziej rozbudowane, tym lepiej. Natomiast, jeśli dopiero zaczynacie nie będzie to miało aż tak dużego znaczenia. Ważne, żeby był sprzęt, który będzie Wam potrzebny. Do tego w ilości, która pozwoli uniknąć kolejek do niego. Oglądając swój być może przyszły klub fitness zwróćcie też uwagę na jego ogólny wygląd. Czy jest on schludny, czy sprzęt jest nowy lub niezniszczony. To informacje, które wiele powiedzą wam o samym klubie i podejściu jego właścicieli.

4. Higiena w klubie

To kolejny równie istotny aspekt. Dla wielu osób to wręcz najważniejsza sprawa. Stan i ilość ubikacji, wygląd prysznica – to wszystko ma ogromne znaczenie. Oglądając poszczególne pomieszczenia klubu fitness zwróćcie również na zapach jaki się w nich unosi. Jeśli jest on wyraźny i nieprzyjemny lepiej zrezygnować. Ważną kwestią jest stan samego sprzętu. Tego czy jest on odpowiednio konserwowany, ale przede wszystkim czyszczony. Higiena w klubie fitness to naprawdę ważna sprawa. Pod tym kątem spójrzcie też na osoby, które tam przychodzą. Oczywiście nie wszyscy przestrzegają pewnych zasad korzystania z takiego miejsca i zawsze trafi się jakaś mało higieniczna osoba.

Dla kogo wizyta w klubie fitness?

Jak wspomnieliśmy w zasadzie każdy może się w nim pojawić. O pewnych przeciwwskazaniach za chwilę. Karnet do klubu fitness możecie kupić sobie lub komuś z rodziny (na przykład mamie) na urodziny. Na taki prezent można się zdecydować w parze. Razem zdecydowanie raźniej będzie Wam walczyć na przykład z nadmiarem kilogramów. Również wiek nie jest dużą przeszkodą.

Nie zawsze jednak warto chodzić do klubu fitness. I nie mamy tutaj na myśli jedynie ciężkich kontuzji w postaci złamań. Może to być również przetrenowanie. Warto sobie co jakiś czas zrobić odpoczynek. Również drobna kontuzja jest dobrą okazją do zrobienia sobie przerwy.

W przypadku poważnych problemów zdrowotnych ewentualne wizyty w klubie fitness należy skonsultować z lekarzem. I koniecznie też poinformować o nich swojego trenera. Tak, aby dobrał odpowiedni zestaw ćwiczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here