fot. https://pixabay.com/

Wiele osób już od prawie roku jest zmuszona funkcjonować w taki sposób. Praca w domu ma swoje zalety. Natomiast nierzadko pojawia się pewne problemy. Jednym z nich jest osłabiona produktywność. W jaki sposób się zorganizować?

Praca w domu to wyzwanie

To bardzo często przytaczane zdanie. Do tego prawdziwie. Większość z nas na początku pandemii Koronawirusa cieszyło się na możliwość pracy w domu. Wręcz dziwnym wydawało się stwierdzenie, że to wyzwanie. Przecież można siąść wygodnie z kawą w fotelu (albo na łóżku) i nie przejmować się dresscodem. Po pewnym czasie okazało się, że praca z domu stawia przed nami szereg innych wyzwań. Musimy się przede wszystkim w odpowiedni sposób zorganizować.

Przygotowanie miejsce do pracy

Wykonywanie swoich zadań bezpośrednio z łóżka, ale ustalmy – na dłuższą metę nie da się tak pracować w sposób efektywny. Idealnym rozwiązaniem jest wydzielenie w aranżacji mieszkania miejsca na biuro. Jeśli mieszkacie w kawalerce to może być po prostu wysuwany blat na którym znajdzie się miejsce na laptopa i dokumenty.

Takie miejsce powinny się znajdować w części mieszkania o największym nasłonecznieniu. Pozwoli to oszczędzić Wasz wzrok. Oczywiście trzeba będzie również zająć się sztucznym oświetleniem. Musi mięć ono odpowiednie parametry. Uporządkowana strefa biurowa może znacząco podnieść efektywność.

Pilnowanie godzin pracy

Funkcjonowanie zdalnie może rozleniwić. I nie ma w tym nic dziwnego. Jesteśmy w pewnym stopniu pozbawieni naszego standardowego, codziennego trybu życia. Jeśli jednak zależy Wam n a dobrze wykonywanej pracy trzeba będzie ustalić pewien rytm dobowy. Mimo, że nie trzeba pokonywać kilometrów (zwykle w korkach) do miejsca pracy nie oznacza to długiego spania. Starajcie się ustalić pewną stałą liczbę godzin, które będą na to przeznaczone. Regularny sen ma bardzo pozytywny wpływa na samopoczucie i codzienne funkcjonowanie. A to ważne nie tylko w pracy. Niedobór snu może powodować poważne problemy również natury zdrowotnej.

Pewne rytuały z wcześniejszego – przed pandemicznego – sposobu funkcjonowania warto zachować. Pozwoli to rygorystycznie podejść do tematu pracy, mimo że będzie ona prowadzona z domu.

Rozdział pracy od domowych obowiązków

Czy szerzej od rodzinnego życia. Jeśli jesteście singlami w tej kwestii macie zdecydowanie lepiej. Wiele osób musi się zmagać z problemem pracy w domu i życia rodzinnego. Zwłaszcza teraz, kiedy część szkół wciąż funkcjonuje zdalnie. Co zrobić? Bardzo wyraźnie trzeba wskazać granicę między tymi światami. Jeśli akurat pracujecie pozostali członkowie rodziny powinny przestrzegać głównej zasady – nie przeszkadzać w tym czasie.

Wy sami również postarajcie się pilnować tej granicy. Oczywiście każdemu się pewnie zdarzy gotować obiad w czasie zdalnej pracy, albo przecieranie szafek z kurzu. Niech to jednak będzie wyjątek, a nie reguła. Najlepiej wiedzą o tym programiści, graficy i koderzy – freelancerzy na co dzień pracujący w mieszkaniu. Przyzwyczajeni do takiej formy zarobkowej.

Software, który pomaga w pracy zdalnej

W ciągu ostatniego roku kilka z nich zrobiło ogromną karierę. Jedną z takich aplikacji jest Zoom. Dzięki niej można prowadzić wieloosobową telekonferencję. Sporą popularność zdobyły w tym czasie również wszelkiego rodzaju aplikacje pozwalające zorganizować formę pracy. Rozdzielać zadania pomiędzy poszczególne osoby, zwiększać ich efektywność. Takie oprogramowanie pozwala zarządzać, jak i samemu podporządkować się pewnym wymogom związanym z obecną formą pracy.

Na koniec jeszcze jedna bardzo ważna porada. Pracując w domu musicie się nauczyć odpoczywać. W sposób efektywny wykorzystywać wolny czas. W żadnym wypadku nie spędzajcie go przed ekranem komputera. Jeśli w ciągu godzin pracy możecie sobie pozwolić na dłuższy odpoczynek, wyjdźcie na spacer. Koniecznością są także „mikro przerwy”. Dzięki nim Wasz wzrok i kręgosłup odpoczną od pracy. Warto zwrócić na to uwagę. Starać się, aby takie przerwy pojawiały się w ciągu dnia pracy regularnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here