fot. https://pixabay.com/

Aranżacja kuchni obok wystroju łazienki to najważniejszy element urządzania mieszkania. Jednym z najbardziej istotnych aspektów jest oczywiście zakup lodówki. Na co zwrócić uwagę? Czym kierować się przy wyborze? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym poradniku.

Zakup lodówki – dla kogo?

To pierwsze pytanie na jakie musicie sobie odpowiedzieć. Kto ma korzystać z tego sprzętu. Dla przykładu podamy dwie skrajne sytuacje. Jedną z nich jest samotnie mieszkająca osoba, które stołuje się przede wszystkim „na mieście”. W drugim przypadku rodziców z dwójką dzieci.

W tym pierwszym wypadku model lodówki nie musi być duży. Warto natomiast zastanowić się nad zamrażalnikiem. A dokładnie jego wielkością. Młode osoby mieszkające same często są wspierane przez rodziców poprzez zapasy jedzenia.

Z kolei w przypadku rodziny na pewno warto pomyśleć nad modelem o większych gabarytach. W tym wypadku często polecanym rozwiązaniem jest zakup lodówki dwudrzwiowej. Warto też zastanowić się nad wyborem tego sprzętu AGD z większym zamrażalnikiem.

Zakup lodówki – najważniejsze parametry

Pierwszym aspektem na który powinniście zwrócić uwagę jest sposób zabudowy. Wyróżnia się dwa rozwiązania. Pierwszym jest lodówka wolnostojąca. Drugim urządzenie do zabudowy. W tym drugim wypadku można mówić między innymi o pewnej standaryzacji wymiarów.

Kolejną ważna kwestia to sposób otwierania lodówki. I nie mamy na myśli wspominanego modelu dwudrzwiowego. Kwestia ta ma ogromne znaczenie w przypadku niewielkiej powierzchni. Takiej na której przygotowywanie potraw może sprawiać trudności. Właśnie ze względu na niewielką ilość dostępnego miejsca. Dlatego warto zwrócić uwagę na kierunek otwierania drzwi.

Podobnie jak przy zakupie innych sprzętów AGD, tak i przy wyborze pralki istotna jest klasa energetyczna. Informacje o niej (i innych istotnych rzeczach) znajdziecie na etykiecie. Warto tutaj dodać, że ta ostania jest ustandaryzowana, a producenci danego sprzętu AGD są zobowiązani umieścić na niej wszelkich ważnych informacji.

Wracając do klasy energetycznej, jest ona wyrażona literami od A do D. Dodatkowo pierwsza z wymienionych jest jeszcze oznaczona plusami. W praktyce na rynku dominują lodówki o klasie energetycznej A. Można znaleźć – zwłaszcza używane – modele z niższą. Natomiast warto się zastanowić, czy zakup takiej lodówki to dobry pomysł. Mowa tutaj oczywiście o rachunkach za prąd, jakie przyjdzie Wam płacić.

W tym ostatnim kontekście ważna jest jeszcze jedna sprawa. Ilość agregatów jakie posiada dany model lodówki. Większa ilość, to niższe zużycie prądu. W ostatnim czasie bardzo dużą wagę przykłada się także do kwestii ochrony środowiska. Wybierając model do swojej kuchni, warto się nią zainteresować.

Dodatkowe funkcje lodówki

Obecnie jest ich tak dużo, że można się w tym pogubić. Zwłaszcza, jeśli nie jesteście zaznajomieni z najnowszymi trendami elektroniki. Lodówki w tym momencie można między innymi alarm otwartych drzwi. O ile nie jest to może cud techniki, to jednak bardzo przydatna funkcja. Wyświetlacze Led w nowoczesnych lodówkach to już właściwie norma.

Za jakie funkcje lodówek warto zapłacić? Na pewno ciekawym i praktycznym rozwiązaniem jest tak zwana komora zero (określana także mianem „fresh). Przeznaczona jest ona do przechowywania warzyw i owoców. W lodówce, która posiada tę funkcję, jest miejsce o innej wilgotności i temperaturze, niż w pozostałych jej częściach. To pozwala w nich przechowywać świeże produkty. Wspomnieliśmy o warzywach i owocach, ale w tej części lodówki można też schować ryby i mięso.

Kolejną funkcją, które jest bardzo przydatna, to szybkie chłodzenie. Przydaje się ona szczególnie w lecie. Idziecie na targ i robicie większe zakupy warzyw i owoców. Cześć z nich chcecie szybko schłodzić. Wspomniana funkcja pozwala na nagłe i szybkie obniżenie temperatury.

Kupując lodówkę dla siebie przede wszystkim musicie zwrócić uwagę na jej funkcjonalność. Wygląd ma w tym wypadku drugorzędne znaczenie. Tak jak przy aranżacji mieszkania najważniejszą zasadą jest właśnie funkcjonalność przestrzeni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here