fot. https://pixabay.com/

Jest ich naprawdę dużo. Część z nich może mieć bardzo poważne konsekwencje. Problemy zdrowotne wynikające z niedoboru snu nierzadko trudno rozwiązać. Natomiast w pewnym stopniu można takiej sytuacji zapobiegać.

Czym jest sen?

Zaczniemy od odpowiedzi na tak postawione pytanie. Wiele osób nie byłoby w stanie podać dokładnej naukowej definicji. Bo sen to nic innego jak stan czynnościowy ośrodkowego układu nerwowego. Pojawia się on cyklicznie i zgodnie z rytmem dobowym. W czasie tego stanu pojawia się bezruch i tzw. zniesienie świadomości. To sytuacja idealna. W rzeczywistości w czasie snu często się ruszamy. Pojawiają się także różnego rodzaju zaburzenia.

Co powoduje problemy ze snem:

  • Nadmierny stres

  • Zaburzenie rytmu dobowego

  • Zmianowy tryb pracy

  • Zbyt tłusta dieta

  • Brak aktywności fizycznej

  • Niektóre choroby np. bezdech senny, schorzenia reumatyczne, choroby układu oddechowego

Problemy zdrowotne wynikające z niedoboru stresu

Zaczniemy od jednej z przyczyn takiej sytuacji, czyli wspominanego nadmiernego stresu. Można powiedzieć, że w tym wypadku tworzy się samonapędzający problem. Nadmiar stresu powoduje wzmożenie zaburzeń snu. Niedobór tego ostatnie wspomaga rozwoju pierwszego z wymienionych. Może między innymi dochodzić do nasilenia się objawów stresu. To z kolei ma negatywny wpływ na funkcjonowanie właściwie całego organizmu.

Kolejnym problemem – w pewnym momencie zaczyna być to dolegliwość – jest przybieranie na wadze. O ile na początku zwykle taką sytuację staramy się kontrolować, to w pewnym momencie może się to zmienić. Zwłaszcza, kiedy problemy ze snem, pozostają nierozwiązane.

Zaburzenia funkcji poznawczych to kolejna dolegliwość. Ma ona wpływ na wiele aspektów codziennego życia. Problemy w pracy czy w czasie sesji na studiach to jedna sprawa. Ale zaburzenia funkcji poznawczych eliminują z prowadzenia samochodów. Już chwilowy niedobór snu może bardzo mocno utrudnić tę ostatnią funkcję.

Ostatnim, ale nie najmniej istotnym problemem są zaburzenia widzenia. W wyniku niedoboru snu może dojść do światłowstrętu, przekrwienia oczu, a nawet obrzęku nerwu wzrokowego. Pojawia się również podwójne widzenie.

Jak skutecznie się wysypiać?

Na to pytanie nie ma tak naprawdę jednej odpowiedzi. Istotne jest wiele czynników. Jednym z nich jest aranżacja sypialni. Nadmiar mebli, albo zbyt krzykliwa kolorystyka tego wnętrza może skutecznie utrudnić regenerację organizmu. W sypialni należy stworzyć nastrój do odpoczynku. To miejsce, które ma się nam dać szansę odizolować od problemów dnia codziennego.

Kolejny ważnym czynnikiem, który pozwoli uniknąć problemów zdrowotnych wynikających z niedoboru snu, jest kupno odpowiedniego materaca, a szerzej – całego łóżka. W obu przypadkach muszą być spełnione pewne kryteria i zachowane odpowiednie parametry. Mowa tutaj między innymi o wypełnieniu materaca i jego twardości.

Aby uniknąć problemów zdrowotnych wynikających z niedoboru snu można również wprowadzić pewne zmiany w codziennej diecie. Pierwszym i oczywistym krokiem jest niejedzenie przed samym snem. Lepiej w takiej sytuacji wypić szklankę wody. Kolację powinno się jeść maksymalnie 2 godziny przed snem. Musi być ona lekka. Kebab zjedzony na kolację nie pomoże organizmowi w prawidłowej regeneracji.

Menu przede wszystkim powinno być skupione wokół zdrowej żywności. Z codziennego jadłospisu wylatują produkty wysoko przetworzone. Mamy tutaj na myśli fast food i dania w pięć minut. Do takiej żywności zalicza się również niektóre przekąski i słodycze.

Menu, które poprawi jakość snu, pełne jest warzyw i produktów zawierających węglowodany złożone. Nie można zapomnieć o białku. Do jego najlepszych źródeł zalicza się jajka, twaróg, drób i ryby. I wszystkie te składniki powinny się znaleźć w menu. Ryby dodatkowo dostarczają zdrowych kwasów tłuszczowych. Zastąpią one te szkodliwe. Których obecność w diecie łączy się problemami z trawieniem. A to z kolei ma przełożenie na jakość snu. Może się nawet przyczynić do wystąpienia zaburzeń regeneracji organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here