To właśnie w okolicy tego wieku zaczynasz zauważać, że niestety nie będziesz nieśmiertelna. Organizm daje znać o sobie. I to zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Po trzydziestce następują wyraźnie zmiany w wyglądzie.
Dlaczego skóra zmienia się po trzydziestce?
W przypadku kobiet wynika to z co najmniej kilku przyczyn. Na niektóre z nich nie mamy wpływu. To na przykład czynniki genetyczne. Na stan skóry wpływ ma również miejsce w którym mieszkacie. Jeśli jest to duży ośrodek gospodarczy, to odbije się to negatywnie na wyglądzie. Podobnie jak miasto z nadmierną ilością smogu.
Do zmian w wyglądzie skóry po trzydziestce przyczyniamy się również sami. W tym kontekście zwykle przywoływane są trzy czynniki. To po pierwsze nadmierne opalanie (również, a nawet przede wszystkim w solarium). Niezdrowa dieta – to kolejny czynnik. Często nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo jadłospis ma wpływa na skórę. Spróbujcie przez jakiś czas oprzeć menu wyłącznie na zdrowych produktach. Sami się o tym przekonacie. Nadmiar toksyn również negatywnie odbija się na skórze. I to zarówno tych dostarczanych z pożywienia i przez palenie papierosów.
Skóra po trzydziestce – najczęściej występujące zmiany
1. Pojawiające się zmarszczki mimiczne
Na szczęście to jeszcze nie te określane jako statyczne. Na nie przyjdzie czas po czterdziestce. Na razie zbliżacie się do trzydziestego roku życia lub właśnie go przekroczyliści. Co ciekawe mogą się one pojawić wcześniej. Wiele w tej materii – jak twierdzi nauka – zależy od genów. Na pewno w okolicach trzydziestego roku życia w kącikach oczu pojawią się tzw. kurze łapki.
2. Przebarwienia i zwiotczenia
Pojawiają się tak nagle… Oczywiście, że nie. To niestety efekt kilku czynników. Po pierwsze – beztroski. O ile zwykle dbamy o swój wygląd, to na niektóre rzeczy przed trzydziestką zwracamy zdecydowanie mniejszą uwagę. I to niestety w pewnym momencie odbije się na skórze. Również częste wystawianie skóry na słońce, bez odpowiedniego zabezpieczenia. Jeśli lubicie się opalać, to musicie mieć świadomość, że po trzydziestce się to odbije.
3. Skóra staje się bardziej sucha
Po trzydziestce w organizmie zaczyna spadać poziom hormonów związanych, że tak tak brzydko,biologicznie określimy z reprodukcją. Są one – o czym nie każdy wie – powiązane również z wyglądem. Gorzej zaczynają wyglądać włosy. Robią się cieńsze. Skóra staje się zazwyczaj bardziej sucha. Do tego stopnia, że zwykły krem nawilżający może już nie wystarczyć. Skórze brakuje kolagenu i kwasu hialuronowego. Dlatego staje się ona wiotka. Nie jest tak elastyczna jak wcześniej.
Chociaż w tym aspekcie warto też wspomnieć o przeciwnym problemie. Sytuacji w której znajdujące się na skórze gruczoły łojowe zaczynają wariować. Na niektórych częściach ciała pojawia się nadmierna ilość sebum. A to powoduje całą masę problemów. Nie tylko atakujących owłosioną skórę głowy. Problem przetłuszczenia fryzury bardzo często dotyka osoby po trzydziestym roku życia.
4. Odbija się na niej młodość
O tym już wspominaliśmy, a teraz nieco bardziej rozwiniemy temat. Jeśli do tej pory nie „prowadziliście się” zbyt dobrze, mam tutaj na myśli głównie kwestie żywieniowe i alkohol, to masz problem. Ciągłe bycie na diecie, restrykcyjne jadłospisy mają wpływ na stan skóry. I w pewnym momencie się o tym przekonacie. Tak samo jak nadużywanie lub regularne picie alkoholu.
Problemem jest też niewyleczony w pełni trądzik. Jeśli do tej pory tego nie zrobiliście, a macie jeszcze trochę czasu do trzydziestki, to koniecznie się go pozbądźcie.
Jeśli tego nie zrobicie, ryzykujecie szpecącymi bliznami. Te, im starsi będziecie, tym trudniej będzie usunąć. Coraz częściej zdarza się, że trądzik pojawia się w okolicach trzydziestki. Z nim też oczywiście należy się szybko rozprawić.
5. Cellulit
Ostatni, ale wcale nie najmniej ważny problem dla skóry po trzydziestce. Chociaż tak naprawdę pojawia się on w różnym wieku. Często ma to miejsce w czasie ciąży. Po urodzeniu dziecka wiele kobiet chce wrócić do formy, a także zawalczyć z pomarańczową skórką. Na przykład przy pomocy całkiem sporej ilości domowych sposobów.